Subiect: Biserica Copta
View Single Post
  #17  
Vechi 25.02.2016, 19:14:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din câte Č™tiu eu, copČ›ii nu sunt miafiziČ›i precum catolicii sau ortodocČ™ii, ci monofiziČ›i, deci din doctrina lor face parte o erezie anatematizată de un sinod ecumenic, deci oricât de asemănători ar fi cu ortodocČ™ii în exterior, nu putem avea comuniune cu ereticii.
Si din cate stiu eu, nici catolicii, nici ortodocsii nu sunt miafiziti.

Miafizismul este o erezie prin care se sustine ca in Hristos e o singura fire
(mia=una), in sensul ca divinitatea si umanitatea sunt unite in El intr-o singura fire (atentie! nu persoana, ci fire), ceea ce e eronat si a fost combatut la sinodul de la Calcedon.

E adevarat, Sf. Chiril al Alexandriei vorbea, inainte de a se fi limpezit terminologia, de firea Logosului intrupat ( mia physis tou Theou Logou sesarkomene), insa distinctia esentiala care face diferenta dintre erezie si adevar in aceasta chestiune e ca divinitatea si umanitatea lui Hristos sunt unite fara amestecare si fara confuzie intr-un singur ipostas, nu intr-o singura fire, asa cum sustin miafizitii. Ipostasul (persoana lui Hristos) este unul/una. Firile sunt doua.

Ma rog, discutia poate fi foarte nuantata dar e ingreunata de terminologia araba. Tocmai pe aceasta baza s-a reluat dialogul cu bisericile necalcedoniene, fiindca acestea nu se simt vinovate de erezia monofizita asa cum a fost combatuta la sinodul de la Calcedon. Erezia monofizita afirma tot o singura fire in Hristos, in care umanitatea a fost absorbita de divinitate, ca picatura in ocean.

Ideea e ca ortodoxia afirma doua firi (diofizitism), nu una singura, unite fara amestecare, fara confundare intr-o singura persoana (ipostas).

Last edited by delia31; 25.02.2016 at 20:37:36.
Reply With Quote