View Single Post
  #153  
Vechi 29.12.2013, 23:42:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc,chiar nu vazusem in viata mea un "model de anatemizare".Mi se pare halucinant...pare un pasaj desprins dintr-o carte de magie neagra,mai curand decat de pe buzele unor slujitori ai Lui Hristos.
Sa ma iertati,dar prefer in sufletul meu sa imi aduc aminte de calugarii care se rugau cu dragoste pana si pentru demoni si sa fac abstractie de aceasta fata intunecata a unor purtatori de patrafire.
Ai omis ultimul pasaj: "afară de cazul că se va dezmetici înainte de moarte, scăldîndu-se și curățindu-se de lacrimile amarei pocăințe, ceea ce și noi dorim s-o facă cît mai curînd, căci acesta este scopul pentru care și Dumnezeu îi lungește viața, ca el să înțeleagă și să se pocăiască."
Se mentioneaza, de asemenea, ca s-au epuizat toate metodele de convingere, sa ne amintim ca Arie a primit multe atentionari pana sa fie condamnat. Ba chiar s-a facut si un Sinod special doar pentru el si invatatura lui.
In rest, e ceva diferit de ce se spune prin mijloacele de mass-media sau surse new-age, care nu mai iau in consideratie Iadul. Moare cineva drogat, de bautura sau chiar ateu si se spune ca a ajuns in Rai. Adevarul e ca multi ajung in Iad iar in Rai nu poate ajunge cineva daca nu face nimic, doar traieste.
Reply With Quote