Subiect: Proba Admitere
View Single Post
  #12  
Vechi 03.12.2015, 00:45:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ma pricep, dar raspund
Just. Ar trebui să ți-o treci la semnătură, că e singurul lucru esențial pe care l-ai rostit despre tine.

*
Proba de muzicăî nu e cum vrea Sophia, ci așa cum e. Eu am trecut-o cu 10, de două ori (am dat două admiteri în ani succesivi), am stat acolo în sală cu alți candidați, până mi-a venit rândul. Am ascultat ce cțntau colegii, m-am amuzat împreună cu ceilalți ori am fost încântat - după caz.
Unii sunt behăitori absoluți - rar am auzit oameni să cânte atât de prost. Totuși, părinții profesori le dau șansa să reia, să cânte eventual un colind, o doină, orice... Trag de ei să îi treacă, deoarece spre desoebire de opinia ta, un student la Teologie nu e musai să fie cântăreț bun. Doar o mică parte dintre studenți ajung să fie preoți. Majoritatea vor avea după absolvire diverse slujiri în Biserică, după nevoile acesteia.

*
Pe de altă parte, în teren există multe feluri de preoți: unii oratori, alții cântăreți etc. Există preoți care cântă execrabil, după cum alții cântă excepțional. De aici putem înțelege unele lucruri, dacă voim...

*
Părintele Nicu Steinhard răgea ca un măgar. Era spaima slujbelor. Cu toate acestea din vocea lui se simțea cât iubea el pe Hristos și îi emoționa pe cei care îl auzeau cîntînd, pardon - răcnind. Părintele nu se sinchisea de meteahna asta a lui, el credea că muzica bisericească nu tre să fie operă... Nu mergem la biserică să auzim pe Caruso. Psaltica, de fapt, se psalmodiază încet, nu se interpretează histrionic precum marile arii de operă sau operetă.

*
În general modul în care se cântă în biserici astăzi este profund greșit. Profesorii noștri de la Teologie ne explicau pe îndelete ce înseamnă asta și ne învățau, pe ăia de puteam prinde șpilu, cum trebe făcut de fapt.
Esențial însă, în muzica bisericească, este să cânți cu inima nu cu glandul.

*
Examenul psihologic există deja de câțiva ani. Este un text sintetic, o compilație de câteva probe proiective și de atitudini, precum și câteva probe de abilități de relaționare interumană.

Dar tu nu știi nimic despre toate acestea, ca de obicei. Nu ai trăit aceste experiențe, nu ai studiat, nu ai văzut și nici auzit. Admiterea e una, iar slujba din biserică e alta, dar pentru tine nu contează distincțiile realității ci doar ce proiectezi tu, din egofilia ta, asupra lumii.
Să fii sănătoasă și să nu mai răspunzi dacă nu te pricepi!
Mai degrabă să întrebi, cu bun simț - dacă nu cer prea mult. (Știu că cer prea mult)

P.S. Regret deja că mi-am pierdut vremea să îți dau iarăși informații. Nu numai că nu-ți vor folosi dar le vei suci și pe astea cum îți poruncește hachița și orgoliul, ca de obicei. În mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă.
Reply With Quote