View Single Post
  #9  
Vechi 20.10.2006, 07:28:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locaţie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Are dreptate Va_iubesc.Si eu cred ca eterodoxul ar trebui sa treaca la ortodoxie si dupa aceea sa se casatoreasca amandoi in Biserica Ortodoxa.De fapt acelasi lucru il afirma si canoanele:

CANONUL 10 (OPRIREA CASATORIEI CU ERETICII) :”NU SE CUVINE CA CEI CE SUNT AI BISERICII ORTODOXE SA SE CASATOREASCA CU ERETICII (CATOLICI SAU PROTESTANTI) DOAR DACA NEORTODOCSII TREC LA ORTODOXIE.”


Sfantul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)

„NOI PENTRU NIMIC ALTCEVA NU NE-AM DESPARTIT DE LATINI,DECAT PENTRU CA SUNT NU NUMAI SCHISMATICI, DAR SI ERETICI.PENTRU ACEASTA NU TREBUIE NICIDECUM SA NE UNIM CU EI!”
„ACELA CARE IL POMENESTE PE PAPA CA ARHIEREU ORTODOX ESTE VINOVAT SI LATINO-CUGETATORUL TREBUIE CONSIDERAT CA UN TRADATOR AL CREDINTEI. PRIN URMARE, FUGITI DE EI, FRATILOR, CA SI DE IMPARTASIREA CU EI, PENTRU CA UNII CA ACESTIA SUNT APOSTOLI MINCINOSI, LUCRATORI VICLENI. NU ESTE ALTCEVA DE MIRARE DACA SI ISPITITORII LUI SATANA SE PRESCHIMBA IN INGERI AI DREPTATII, AL CAROR SFARSIT VA FI DUPA FAPTELE LOR.”



Sinodul de la Constantinopol din anul 1724
„Cei care vor dezerta de la Ortodoxie si vor parasi parintestile si dreptele dogme ale credintei si Predaniile obstesti ale Bisericii si vor decadea si se vor indeparta cu inovatii si cu credinte absurde si cu obiceiuri eterodoxe si vor falsifica si vor maslui adevarul Ortodoxiei, acestia nici nu mai sunt, nici nu se mai numesc crestini cu adevarat, ci se taie si se despart de totalitatea madularelor Bisericii si a crestinilor, ca niste eterodocsi si inovatori si se izgonesc afara din sfantul staul ca niste oi raioase si madulare putrede.”

Reply With Quote