View Single Post
  #17  
Vechi 12.10.2006, 21:08:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt
Citat:
În prealabil postat de spinu
Sunt destui morti care traiesc printre noi, desi trupurile lor se misca si ii vedem , sunt morti cu sufletul. Acestia au cazut in patima banului si a avutiei care se strica, acestia sunt cei mai expusi acestui pericol de posedare. Multi dintre ei se sinucid.
Eu cred ca posesia e permisa de Dumnezeu , in cazul unor persoane pentru a se transmite mesaje clare in privinta existentei raului dintre noi ?
Romano-catolicismul destul de rar practica cu succes exorcismul , prin preoti bine pregatiti [ care postesc, se roaga si nu sunt casatoriti, sunt casti ] ?
Stiu ca nu sunteti de acord cu catolicismul, dar daca ei reusesc sa scoata raul din unii oameni cum se face ca la ortodocsi nu prea iese de tot ? Am vazut la televizor cum un preot ortodox calugar agita cu rugaciunile lui " raul " din cei bolnavi dar nu-i vindeca, facandu-le mai mult rau? Cum e posibil asa ceva ? Nu e de gluma cu sufletele oamenilor, exorcismul e foarte greu si nu poate fi practicat asa in "masa" ! Lupta e grea si istovitoare si e necesar ca pentru un posedat sa fie prezente mai multe persoane cu har care sa se roage si sa participe la exorcizare fiind foarte atenti la "sanatatea victimei"; si nu invers o masa de posedati si un singur preot care se roaga si arunca apa sfintita spre ei! [ nu mi se pare o practica sanatoasa nici pentru preot si nici pentru victimele raului ]- sa-mi fie cu iertare pentru indrazneala -
sa stiti ca in cazul bolilor psihice oamenii se pot si sugestiona ca sunt posedati, este suficient sa asisti la o exorcizare, ca tie insuti sa ti se para ca iti este frica de cele sfinte. Eu una nu cred ca Dumnezeu ingaduie ca un om sa fie posedat. Despre cei din biblie care se zice ca aveau demoni eu cred fie ca erau epileptici, fie ca erau bolnavi in general iar atunci nu erau notiuni de medicina si cum bine stiti Iisus le vorbea pe inteles ca in atatea randuri,spunand ca scoate demonii, in fapt ii vindeca. .
Reply With Quote