View Single Post
  #101  
Vechi 12.08.2009, 22:03:07
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Evreii nu luam in serios ghicitul vitorului.In VT se cere sa nu se ia in seama asa pronosticuri , scamatori si sa credem in stele si noroacele astrologice.
A convinge un evreu prin ce este scris in NT este bineinteles de neinteles.
Betlehem in ebraica Casa painii (brutaria) si nu are nici o legatura cu carnea.
Cat despre nasterea unui evreu dintr`o fecioara,ca evreu,i-mi este greu sa inteleg cum i-mi este imposibil sa cred ca Dumnezeu, cel Totputernic care a facut om din lut,a gasit de cuvinta sa faca un copil cu o femeie maritata la un tamplar evreu.Nu mi se pare logic ca El ar fi trebuit sa faca asa daca avea de gand sa aduca pe lume un Fiu a lui.
Asta este ce cred eu insa voi sa credeti si sa serviti religia voastra cum i se cuvine.
Eu as prefera sa nu trebuie sa fiu nevoit sa-mi explic credinta mea in legatura cu Mantuitorul crestinilor.Cand nu am incotro,voi explica dar va rog, eu nu sunt o persoana religioasa si nu veti reusi sa ma convingeti sa ma fac crestin,asa ca sa ne marginim la explicarea Judaismului ca ista este aci subiectul.
Nu as gresi daca as mentiona ca majoritatea membrilor,aci nu au intalnit in fata un evreu in viata lor si nu putini ,tot ce stiu despre evrei au invatat de la situri sau persoane care ,din motivele lor prefera antisemitismul la prosemitismul. Sunt la dispozitia voastra ca sa va explic ca si evreii sunt persoane normative si antisemiti gresesc.
Daca nu iei in seama profetiiile, socotindu-le ghicit al viitorului, de ce-i mai tineti in Biblie pe profeti pe care-i socotesti scamatori??? Ce sa discut cu tine iudaismul cand tu habar nu ai de Tora, cartea voastra Sfanta si de profeti pe care-i socotesti scamatori??! Despre ce vrei sa sa se discute? Despre o religie pe care nici n-o cunosti, nici n-o respecti. Esti un fals evreu.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote