View Single Post
  #9  
Vechi 10.04.2011, 04:51:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Am citit undeva, si cred ca pe CrestinOrtodox, un articol referitor la legatura dintre tehnica si religie. Asa cum toate in lumea asta se petrc cu ingaduinta si voia lui Dumnezeu, si tehnica a aparut din dragostea lui Dumnezeu pt noi. Descoperirile tehnicii sunt o dovada. Ne usureaza viata /existenta ca astfel sa-i aducem slava Lui. Doar ca noi, din lacomie si mandrie am facut din aceste unelte menite sa ne ajute, idoli: autoturismele, TV-ul, telefonul si alte multe.
Da, da, subscriu.
Si as mai adauga: exista tendinta in noi, uneori, de a pune repede lucrurile in contradictie, in contrarii. Tehnologie versus Teologie, tehnica versus cultura, barbatul versus femeia etc.
E o inflatie de contradictie, ca sa zic asa...
Or, fiind asezat ferm in Hristos (Doamne ajuta!), vad revarsarea Lui in toate. Si dispar contradictiile hranite de duhul dezbinarii.
Personal am o mare problema in legatura cu raportul Psihologie-Teologie. Spun cu amaraciune doar atat: de o suta de ani exista oameni in ambele domenii care arunca cu pietre... Nu-i vorba, sa aprofundezi legatura e treaba grea (au inceput sa o faca mai serios preoti greci, rusi, americani care sunt si psihologi sau psihiatri - de pilda Avdeev, bine primit de publicul romanesc si de Patriarhie.). Dar nu imposibila! Nitica bunavointa...
Exista si reductionistii: nu dau cu pietre, ci pretind ca una se reduce, in ultima instanta, la cealalta. Asta imi pare o forma de exprimare a ostilitatii maxime, miroase a crima.
Cand ma gandesc cati savanti (pentru vremea lor) sunt cinstiti astazi printre Sfinti, mai prind nitel curaj. Exemplul lor e viu, vorbeste de la sine.
Temelia e comuniunea cu Hristos. De aici e posibil orice dialog fertil, asa cum a purtat Mantuitorul.
Si iata, propun un subiect pentru dezbatere: ce spune medicina despre boli si ce spune Biserica? Putem gasi continuitate, comuniune, imbogatire reciproca? Putem trece peste tentatia conflictului de suprafata?
Eu pariez pe raspunsul DA.
Dumnezeu sa ne adumbreasca cu harul Sau!
Reply With Quote