View Single Post
  #2  
Vechi 05.05.2011, 22:30:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, da, si in viata mea, dar mai ales in viata bunicii mele s-au intamplat foarte, foarte multe minuni. O sa incep numai prin a spune numai cateva astazi: ea a avut 900 de grame la nastere si, totusi, a supravietuit miraculos pentru vremurile acelea - mi se pare ca nici macar nu se nascuse in spital, ci acasa.

Si tatal meu s-a nascut cu probleme si era gata sa moara, insa a fost chemat un preot care a spus familiei ca daca vor boteza copilul, nu va muri. Si asa a fost.

In 88, cand m-am nascut eu, toti medicii spuneau ca voi fi baiat. Bunica a visat cu doua saptamani inainte ca se va naste o fata si ca trebuie sa i se puna numele Fecioarei si... asa a fost.

O minune frumoasa si foarte vizibila s-a intamplat si cu bunica mea, dupa ce a murit si dupa ce am terminat de citit Psaltirea si Acatistul Sfintei Parascheva, la care ea avea foarte multa evlavie, toti am observat ca pe chip ii aparuse un zambet.

Ne-a ocrotit Dumnezeu pe toti si a facut mari minuni cu noi - i-a ocrotit pe ai mei si de cutremurul din 77 - si cred ca cea mai recenta minune este faptul ca voi putea merge la Iasi, unde am de gand sa ma inchin si la moastele Sfintei Parascheva si sa ii multumesc pentru tot ajutorul pe care l-a acordat bunicii si familiei noastre. Am visat-o pe bunica de Pasti si mi-a spus ca a ajuns in rai doar pentru ca a ajutat-o Sfanta Parascheva, cu "comorile ei", dar ca neamurile ei nu sunt acolo, si de atunci nu stiam ce sa fac ca sa ii multumesc. Am descoperit, in acelasi timp, un colocviu care se desfasoara la Iasi si m-am gandit sa imi incerc si eu norocul cu o lucrare. Desi nu aveam nici cea mai mica idee despre ce sa scriu, ca nu e chiar pe domeniul meu, iar laptopul era atat de virusat, ca nu puteam deschide nimic, m-am rugat Sfintei Parascheva. In Vinerea Mare, ca prin minune, a inviat laptopul, l-am putut deschide si devirusa - colegii priceputi in ale tehnicii la care apelasem mi-au spus ca nu isi pot explica tehnic aceasta revenire la viata - si intr-o noapte, am umplut cateva pagini cu Dumnezeu stie ce, astfel incat ma primesc si pe mine la colocviul de la Iasi. In curand o sa deschid un thread, in care voi ruga forumistii care doresc sa fie pomeniti acolo sa isi lase numele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote