View Single Post
  #23  
Vechi 22.04.2009, 10:03:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
din pacate aceasta este lumea in care traim in loc de calugari smeriti avem o groaza de calugari tineri cu masterate luate cu"mila si cu indurarile" lenesi infatuati rizind de cei ce calca pragul manastirii
Adevarat. "Nu judecati!" - nu judecam, dam in vileag, spunem cu voce tare si fara sa ne temem. Adevarul gol-golut care trebuie sa se stie.

Eram student in primul an cand un var de-al meu s-a hirotonit preot, caci terminase seminarul. Am participat la eveniment, la manastirea Bucium, Iasi. Dupa slujba a fost masa, unde am avut sansa sa intalnesc multi studenti in anul intai la Teologie. Initial n-am stiut cine sunt, dar mai spre sfarsit cand am aflat nu mi-a venit sa cred, va imaginati de ce. Si un amanunt neimportant, dar mitropolitul Daniel era cel care a condus slujba.

Trec anii si intre timp respectivul preot face si el Teologia de la distanta. Eu eram tot in Iasi si ne-am intalnit in oras. Mi-a povestit cum in seara precedenta generatia next de preoti s-a intalnit la o bauta cu profesorii, intalnire in urma careia fiecare a stiut dinainte ca va avea nota 10 la licenta. Magna cum laude.

Mai trec niste ani si aflu ca preotul respectiv, care a mentinut relatii stranse cu acum patriarhul Daniel, a ajuns la Bucuresti recent, ocupand o functie interesanta la Patriarhie.

Pun pariu ca daca-mi fac un imprumut de nevoi personale, pot sa-mi fac rost de o diploma de popa (nu de preot, ca preotia e alta treaba) si in cateva luni imi scot si banii.

Fara nici o suparare, dar ASTA ESTE REALITATEA CRUDA si n-are rost sa ne bagam cu capu-n pamant si sa nu constientizam ce este in jurul nostru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote