View Single Post
  #181  
Vechi 07.03.2024, 10:04:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.086
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Cei drept in ziua de azi nu se mai moare de foame (la noi), insa abundenta asta alimentara existenta prin supermarket-uri te duce in timp catre diversele sectii ale spitalelor. Mancarea de calitate costa enorm.
Mâncarea e tot mai scumpă, cu 20 de euro - 100 de lei nu iei mai nimic, mă refer doar la alimente de bază nu delicatese de lux.
Fă un experiment și vezi câte alimente de bază pui în coș de 100 de lei și cât te țin mâncând 3 mese pe zi din ele.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Legat de haine, mai zilele trecute cand ma duceam dimineata la servici am vazut o coada la un magazin ca pe vremea lu' Ceasca. Se bagase marfa la Second Hand!!! Hainele noi care se vand la mall-uri cu preturi cat de cat mai bune au o calitate indoielnica, le speli de 3 ori si se degradeaza. Daca vrei haine mai bune nu-ti ajunge un salariu de 3000 de lei.
La second hand sunt cozi că oamenii nu-și mai permit, există discrepanțe mari chiar în județe de tip Cluj, sunt oameni care nu-și permit o operație de cataractă.
Mai sunt chirii destul de mari la Cluj, București, orașele universitare, deci chirii, întreținere mai ales iarna, cam topesc veniturile

Cozi la discounturi pt haine am văzut și în Viena și nu cred neapărat că neamțul e calic sau zgârcit, pur și simplu calculează cât să cheltuie ca să-i ajungă banii de la o lună la alta.


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Daca vrei o masina noua sau o casa nu are sens sa discutam la un salariu de 3000. Si bine e sa fi sanatos, un tratament bun costa enorm. Adevarul e totusi ca se putea si mai rau, mult mai rau (vezi Ucraina, sau Gaza sau Corea de Nord etc). Ar trebui sa-i multumim lui Dumnezeu ca macar noi avem pace.
Păi ca să fii sănătos tot îți trebuie bani să investești în hrană de calitate plus activități sportive și drumeții, și timp dacă muncești și nu ai timp de ele e tot anapoda.

Până și abonamentele la săli s-au scumpit, că au mărit tva-ul de la 5% la 19% deși obezitatea e cea mai mare din istoria României și obezitatea nu se face neapărat de la nivel de trai bun ci de la mâncare de proastă calitate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote