View Single Post
  #25  
Vechi 16.12.2011, 20:19:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Eu nu.




Este o intrebare? Vedeti link-urile cu traducerile ortodoxe. Vedeti calendarul ortodox. Vedeti Catehismul ortodox (va recomand capitolul "Despre sarbatori" - unde se spune clar care este ziua intaia - apoi faceti un calcul simplu ca sa vedeti care este ziua a saptea).



Si, la ce concluzie ati ajuns? Se tine?




Sa inteleg ca nu sunteti de acord cu traducerea ortodoxa a Bibliei (Biblia de la Bucuresti sau Biblia Cantacuzino)? Aceasta traducere, la Iesirea 20:8-11, spun exact asa cum am redat eu (intro postare anterioara). Verificati.

P.S. Pentru un dialog eficient, incercati sa fiti limpede in idei si exprimari. Nu prea am inteles mare lucru din ultima dvs. postare.
1. Cunosc Catehismul Ortodox. Si chiar daca nu l-as cunoaste, acum discutam despre un aspect care este deja expus. Nu ar fi fost o problema daca in prealabil nu l-as fi cunoscut.

2. Dupa cum dvs ati spus, este vorba despre o traducere. O traducere nu va exprima NICIoDATA in totalitate toate aspectele ce reies din opera originala. Nici macar traducerea Sfintei Scripturi. Traducerea mai corecta este "Adu-ți aminte de ziua odihnei" si nu "ziua sambetei".

Imi cer scuze pentru exprimarea gresita de mai devreme, dar nu e problema, reformulez : Va abateti de la subiect. Acesta nu era daca sambata este a 7-a zi a saptamanii. Nu am sustinut niciodata asa ceva. Era vorba de faptul ca se tine ziua a 7-a a saptamanii sau nu. Si repet: nu BO nu tine ziua a 7-a, ci respecta decalogul tinand ziua Domnului, care dupa inviere este prima zi a saptamanii. Traducerea corecta este ziua odihnei nu a sambetei.
Reply With Quote