View Single Post
  #5  
Vechi 17.05.2012, 20:55:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
Salut, as vrea si eu un mic sfat daca se poate ... -Ce parere aveti despre banii castigati la jocurile de noroc ?
Sunt pus intro situatie mai dificila.. Fratele meu a castigat in jur de 50 mil lei vechi la aparate si a inceput sa cumpere lucruri prin casa.. Eu nu am o parere asa buna despre asta iar atunci cand m-a intrebat daca vreau ceva i-am zis nu .. Problema e ca el a cumparat un Xbox si vreau si eu sa ma joc.. E pacat daca folosim lucruri cumparate pe bani ''necurati''.Cel putin eu nu m-am simtit asa bine cand am facuto si de asta va intreb si pe voi poate stiti mai multe despre situatii ca acestea...
Tu spui despre bani câștigați(ușor) la aparate că sunt necurați?
Dar despre banii munciți ”băgați”(jucați) în aparate? Ăștia-s necurați!
Dacă fratele tău a cumpărat lucruri prin casă eu mă bucur și cred că și tu, iar asta arată că nu sunt mai necurați ca alții.

Eu spun că banii pe care-i joc la aparate sunt blestemați pentru că își au originea într-o patimă care scapă de sub control chiar la prima monedă introdusă în aparat; patima asta se accentuează acum când banii devin tot mai puțini din cauză că dorințele devin tot mai multe.

Dacă tu ai fi câștigat bani la aparate, l-ai fi întrebat pe fratele tău ce-ar vrea să-i cumperi? Nu cumva ești necăjit că el a câștigat, nu tu? Întrebarea este justificată pentru că spui că și tu ai vrut să te joci cu Xbox, dar și pentru că ești mai obișnuit pe ”mess” decât pe forumul ortodox, unde ai intrat doar ca să te plângi și să arăți cu degetul spre el.
Dacă tu ai fi câștigat ce-ai fi făcut cu banii?

Eu mă tem pentru banii munciți ai fratelui tău pe care-i va ”băga”(juca, cheltui) de-acum la aparate. Eu cred că(statistic) cine câștigă o sumă, de fapt tocmai a ajuns să recupereze 10% din ce-a pierdut(cheltuit) deja.

Last edited by Demetrius; 17.05.2012 at 20:58:11.
Reply With Quote