View Single Post
  #3  
Vechi 25.02.2021, 00:24:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Locuiesc intr-un sat unde evident exista birtu satului cu abonati pe terasa la alcool.
Ciudat că mai există birturi prin sate, având în vedere restricțiile, depopularea și îmbătrânirea satului românesc.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Pentru ca pe preotul satului nu il interseaza de situatie am gandit sa o fac eu sub egida nu trebuie sa ne plangem de presedinte schimbarea incepe de la ultimul om.
Ce ar putea face preotul, să se certe cu patronii de cârciumi și eventual să fie luat la bătaie de către cei care frecventează birturi ?
Până și sesiunile acelea cu alcolici anonimi, nu se vindecă toți care participă, iar oamenii se duc de bunăvoie acolo.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Consider ca alcoolul , tariile poate fi considerat lucru sfant daca consumi maxim 1l de tarie pe an.
Despre vin am văzut că se vorbește în biblie și în pateric, celelalte băuturi tării sunt mai păcătoase și cumva simplu fapt că sunt băute chiar și în cantitate mică e un păcat.


Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Vreau sa produc tuica si sa pun in sticla cu fructe, astfel profesionistul recunoaste calitatea .
Mai bine nu produci deloc tărie, faci gem din prune.
Existau teorii că un om se poate lăsa de fumat dacă fumează tot cu câte o țigară mai puțin, până acum n-am văzut să se întâmple, unii au reușit să se lase întrerupând brusc, așa și aici nu se combate pofta de băutură cu băutură, singura șansă ar fi să se fugă de astfel de ocazii de păcat.


Grijă cu oameni care au vicii, pentru că încercând să-i dezveți de dependențe cel care încearcă să fie terapeut poate cădea chiar el, au mai fost cazuri cu oameni care au devenit dependenți, nefiind consumatori dar încercând să-i scape pe alții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.02.2021 at 00:27:50.
Reply With Quote