Subiect: Apostolul Pavel
View Single Post
  #48  
Vechi 21.05.2013, 12:57:52
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Domnule Florin ma bucur daca lecturarea acestui topic v-a adus ceva folositor dpdv al credintei.Cu privire la complexitatea limbajului folosit voi cauta,pe viitor,sa simplific prezentarea pentru a fi mult mai accesibila dar acest demers nu este un lucru usor cand vorbim de Apostolul Pavel,el insusi o personalitate complexa cu o teologie complexa.Cu privire la aspectele interesante din postarea dvs,va rog sa va simtiti liber in a va exprima cum va este mai usor,va pot spune ca am de gand sa postez aici,pe aceasta rubrica un foarte amplu material dintr-o perspectiva mai putin discutata cu privire la marele apostol.In cadrul acelui material veti gasi si o interesanta abordare a raportului dintre gandirea lui Pavel si Lege,dintr-o alta perspectiva decat cele obisnuite.Intrucat eu sunt amator,fac totul din pasiune si le timpul meu,nu va pot promite o data cand voi posta primul episod din lunga serie ce va urma.Va pot promite insa un ,,episod-pilot"in curand.In speranta ca veti gasi aspecte interesante in ce va urma,daca va urma cu voia lui Dumnezeu,eu va doresc numai bine si toate cele bune.
Sa imi fie cu iertare,
Am spus despre limbaj, pentur ca nu trebuie sa uitam un aspect important atunci cand incercam sa transmitem ceva. Cuvantul Lui Dumnezeu este pentru cei multi si pentru trezirea lor, nu pentru ratacirea lor! Adevarul nu se ascunde in cuvinte mari si greu de patruns, nici nu se pune in taine mari sau greu de inteles! Adevarul este pentru noi toti si trebuie sa imbrace cea mai simpla forma a existentei, pentru ca el ne asigura insusi existenta, care nu este pentru un neam ales sau pentru anumiti oameni, ci pentu toti!
Sa nu fie rataciti cei multi pentru a se pune in valoare pe cei invatati, pentru ca se vor rataci si pe cei invatati, din pricina pierzarii celor multii si in insusi invatatura lor!
Pavel a vorbit clar in epistolele sale, binecuvantarea Lui Dumnezeu pentru noi, asfel, vreau sa amintesc ca nu e bine sa criptam acest mesaj, ci sa il facem mai accesibil pentru cei multi! Sfintii sa nu fi venit degeaba si noi sa cautam a ne rataci si sa vrem sa facem mai mult de cat ei deja au facut! Nu spunt doar pentru tine, spun ca daca vom putea aminti Cuvantul va fi bucurie pentru noi, pentru ca biserica sunt cei care il cauta pe Dumnezeu, iar daca insusi cei care o reprezinta, invatatorii, voiesc a face greu intelesul Cuvantului, fratii nostri vor merge la ratacire si nu asta e Voia Lui Dumnezeu!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote