Subiect: Lupta cu malahia
View Single Post
  #57  
Vechi 15.03.2016, 16:29:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Aveti amîndoi dreptate. Însă, știi de persoana arătată de înger lui Antonie cel Mare ca avînd mai multe merite ascetice decît chiar marele pustnic copt? Și era o mireancă din Alexandria, parcă.
Intervin doar pentru a preciza că e vorba în povestea aceea de faimosul cizmar din Alexandria:

"Dar Sfântul Antonie, după cum am spus, avea război de la cel viclean. Odată, într-un moment de ispită, satana i-a spus: „Antonie, altul ca tine nu există. Ești cel mai sfânt de pe pământ…”. Periculos gândul mândriei. Marele Antonie l-a izgonit. Însă a auzit atunci și un alt glas de la Dumnezeu:
– Vrei să vezi cine este cel mai sfânt? Mergi jos în Alexandria (marea cetate în bogăție și stricăciune), și acolo îl vei afla.
Coboară în Alexandria. Și după ce a trecut de centru și de părțile mărginașe ajunge la un subsol. „Aici” – i-a spus îngerul Domnului – „locuiește cel mai sfânt om din lume”. Când a intrat a văzut un cizmar.
– Tu ce faci?, îl întreabă. Cum viețuiești?
– Mă trezesc dimineața și mă închin. Îmi chem femeia și copiii, facem rugăciune și citim Evanghelia. Apoi vin aici la cizmărie și muncesc. Din tot ce scot, dau și la unul mai sărac. Plâng pentru păcatele mele și cer mila lui Dumnezeu.
– Nu faci nimic altceva?
– Nimic altceva.
Și s-a minunat Marele Antonie."
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote