View Single Post
  #35  
Vechi 05.09.2011, 02:49:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ceea ce spui mai sus este adevarat.
Sa-ti explic de ce am procedat asa: tu iti prezinti opiniile ca si cum ai reprezenta intreaga ortodoxie.
Ori, stiu si eu, stii si tu si o stie o lume intreaga: in ortodoxie exista o diversitate de pareri.

Exemplu: Mantuirea catolicilor sau a (neo)protestantilor.
O parte a ortodocsilor considera ca mantuirea poate avea loc exclusiv in BO.
O alta parte a ortodocsilor cred ca si crestinii din alte confesiuni decat cea ortodoxa se vor mantui.
O alta parte (cea mai mare) spun: nu-i treaba noastra.

Pe forum, deasemenea parerile sunt impartite. Ai avut pe tema asta un viu schimb de pareri cu useri ortodocsi vechi, seriosi si duhovnicesti. Ai fost in opozitie cu ei, Catalin. Nu spun ca tu ai dreptate sau ei. Dar acesti useri (destui) te-au contrazis.
Ei bine cand tu afirmi de exemplu: penticostalii nu se vor mantui.
Eu stiu ca unii din teologii ortodocsi au alta alta parere decat tine.
Stiu ca multi useri cu greutate pe acest forum au alta parere decat tine.
in acest caz, ti se pare incorect ca eu sa-ti spun ca tu nu reprezinti intreaga ortodoxie?

Am dreptul sa ti-o spun dragul meu: NU o reprezinti. Aici pe forum este un nucleu de useri duhovnicesti si echilibrati. Daca vrei iti dau nume in PM. Tu nici pe ei nu-i reprezinti, nu te supara. Atunci cand ei nu impartasesc opiniile tale incerci sa-i inspaimanti cu termenul-sperietoare: ecumenisti.

As vrea sa te rog sa inregistrezi: niciodata nu am denigrat ortodoxia si nici nu am jignit sau insultat colegii de forum.
Deci, nu am incalcat regulamentul acestui forum si nici regulamentele nescrise ale infruntarilor barbatesti.
Spui ceva si apoi faci acelasi lucru. Si tot nu ai inteles ca tu nu esti ortodox, in cel mai bun caz iti poti exprima opiniile despre cultul tau, nu despre ortodoxie.
Tu incerci tot timpul sa-ti impui conceptia ca si cultul penticostal e la fel ca si ortodoxia si, mai mult, ca ortodocsii recunosc asta. Si ataci pe oricine nu crede asta.
Spui ca nu ai incalcat niciodata regulamentul, dar cu celelalte nick-uri de ce ai fost banat? Eu iti stiu doar nick-ul anterior, cu care in majoritatea timpului m-ai atacat pe mine dar si pe alti useri.
M-am uitat acum, despre BO nu ai spus in penultimul mesaj ca "a fost intemeiata de Mihail Cerularie in 1054, atunci cand a fost excomunicat de Roma"? http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=34579

Cum spuneam si in alte ocazii, as dori sa scriu pe forumul ortodox si despre penticostali sau alte culte in mod critic, fara sa fiu atacat de un penticostal. Nu poti sa te limitezi la cultul tau fara sa tot spui ce crede ortodoxia si sa nduci ideea ca ortodocsii sunt fani cultul penticostal? Cu ceilalti ortodocsi pot discuta ce doresc, pentru ca sunt ortodocsi, ne putem contrazice daca vrem. Nu cred ca ai inteles ca tu nu esti ortodox, cel putin pana nu revii in BO, deci lasa te rog sfaturile despre ortodoxie si ce cred ortodocsii.