View Single Post
  #5  
Vechi 10.03.2018, 18:24:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Este adevarat ca cuvintele Scripturii sunt insuflate de Dumnezeu asa cum zice si Apostolul Pavel in 2 Timotei 3:16. Si in Evrei 4:12 ni se zice: "Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii, ".
Atunci cand ajungi sa crezi ca o carte e adevarata pentru simplul motiv ca in ea scrie ca e adevarata, inseamna ca n-ai gasit de fapt nicio dovada in sprijinul adevarului din acea carte si nu ti-a mai ramas decat sa pacalesti lumea cu un argument sofistic. Ca o asemenea argumentare e sofistica, am sa va demonstrez imediat.

Sa presupunem ca avem o carte. Iar pentru a simplifica lucrurile, sa presupunem ca ea are o singura pagina pe care scrie un singur lucru: "ceea ce e scris in aceasta carte e fals". Iar acum sa stam si sa judecam un pic. Daca ceea ce scrie in carte e adevarat, atunci inseamna ca e adevarat ca e fals ceea ce scrie in acea carte si deci in carte scrie ceva neadevarat. Pe de alta parte, daca e fals ceea ce scrie in acea carte, inseamna ca e fals ca e fals ceea ce scrie in ea, adica e adevarat ce scrie in carte. Deci cartea noastra daca e adevarata e falsa, iar daca e falsa e adevarata. Am ajuns la o contradictie logica. Dar de ce? Simplu, pentru ca adevarul a ceea ce scrie in carte nu depinde de corespondenta cu realitatea, ci de modul in care e enuntul din carte construit din punct de vedere logic. Si pentru ca acest enunt e autocontradictoriu, inseamna ca el nu e un enunt corect construit din punct de vedere logic. El nu se refera la ceva, ci se refera la el insusi. Gramatical, cartea noastra e corecta. Logic, ea contine o eroare. Daca enuntul prezent in carte ar fi fost "ceea ce e scris in aceasta carte e adevarat", eroarea logica n-ar mai fi fost atat de vizibila, desi ea exista totusi. Enuntul are aceeasi forma din punct de vedere logic. Nu am schimbat decat termenul "fals" cu "adevarat" si n-am intervenit deloc in structura logica a enuntului. Deci constructia lui e tot eronata.

Prin urmare, atunci cand spunem ca o carte e adevarata pentru ca in ea scrie ca e adevarata, ar trebui sa ne oprim putin si sa cugetam daca modul in care am gandit noi e corect. Oricum nu facem niciun serviciu nici Scripturii si nici lui Dumnezeu daca folosim in sprijinul lor dovezi eronate. Cel mult reusim sa-i mintim pe cei care au mintea mai slaba. Dar minciuna tot minciuna ramane, chiar daca o imbracam in straiele adevarului. Dar de ce vorbesc eu aici despre adevar? Pe crestinii astia oricum nu ii intereseaza asa ceva! Pentru ei adevarul e Jesus, nu concordanta dintre gandire si realitate. Realitatea nu conteaza. Daca ti se pare ca l-ai vazut aievea pe Jesus si esti suficient de convins de acest lucru, pot sa vina si zece psihiatri sa te consulte, ca tot a fost Jesus. Toata logica se reduce la Jesus. La fel si matematica:

1+1=Jesus
1+2=Jesus
...
1+n=Jesus, unde n apartine multimii numerelor naturale.
Jesus +Jesus=Jesus

Da, numai ca va veni odata vremea cand se va dovedi ca Jesus=0

Am glumit! Cu exceptia ultimei fraze...

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
[...]dar sa ai grija ca omul nu este mantuit prin faptele lui bune(Efeseni 2: 9: "nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni") ci doar prin credinta in Domnul Iisus [...]
Adica un ticalos credincios e mai bun decat un necredincios cinstit. Halal doctrina, nene Luther!
Reply With Quote