View Single Post
  #3  
Vechi 10.10.2018, 17:54:50
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

ahhh, exact asta vroiam sa spun si eu, doua betigase de lemn sunt la fel de reprezentative ca orice alta cruciulita, ba poate, datorita simplitatii, si mai mult. important e ceea ce simti cand o tii in mana sau la gat. desi puterea credintei nu sta in obiecte, nu?

am mai postat aici pasajul din stephen king, un popa se lupta cu seful vampirilor, are in mana o cruce care lumineaza puternic in timpul confruntarii, vampitrul se opreste si-i zice, hai sa ne batem de pe pozitii egale, lasa jos crucea... dar preotul nu are curaj si pierde lupta. vampirul victorios ii spune, preotule, in bucatile alea doua sta credinta ta? azi puteai sa ma invingi...
aia e...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote