View Single Post
  #1867  
Vechi 10.01.2019, 17:51:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu există niciun episcop român care să conteste sinodul din Creta sau să-l numească adunătură mincinoasă, deja nu se mai transpune situația din Epistola 49 către fiul Naucratie cu situația din B.O.R.

De altfel, episcopii care n-au apucat să semneze au și slujit în mare parte cu mitropoliții lor semnatari în Creta sau care au participat în diferite contexte ecumeniste - săptămâni de rugăciune, comisii interbisericești, întruniri ale CMB.


Nu știm dacă e în regulă să se citeze diferite situații particulare din Epistole și Scrierile Bisericești pentru a face lege din ele.
Dacă diferite înterpretări ale unor Părinți Duhovnicești sunt rare, trebuie să fie și un consens patristic, altfel așa orice cugetare a unui Părinte Duhovnicesc poate deveni regulă/normă obligatorie de interpretare.

Până la urmă care e norma obligatorie Canonul Bisericesc sau o Scriere a unui părinte ?
Nu cumva canonul ptr că face obiectul unei hotărâri în Sfânt Sobor Arhieresc unde s-au pronunțat mai mulți Părinți adunați în rugăciune (deci întrunește consensul patristic) ?

Iar legat de citări, parcă regula era să nu cităm mai mult decât citim, e caraghios să citezi Epistola 49 către Fiul Naucratie fără să fi citit integral opera în care a apărut, preluată de la alții de pe net care nici nu sunt obligați să-și asume anumite rigori de cercetare (te poate expune la prelucrări de text și deformări).
DAR de cind BOR are ultimul cuvint in ortodoxie ,care este universala.De ce trebuie sa inghitim totul cind alti ierarhi ortodocsi din lume isi spun pozitia,GEORGIA ,BULGARIA ,DIN GRECIA ANUMITIT IERARHI ,DE LA ATHOS.Apoi sa ne uitam ce face patriarhia romana nu numai ce zice!Eu am o carte si am si citit-o SF.TEODOR STUDITUL-Despre sfintele icoane .Contra ereticilor iconomahi,ed.FOTINI ,GALATI 2008....
Cit despre ce mai face patriarhia romana ia cititi https://ortodoxinfo.ro/2019/01/06/pa...resa-basilica/

de altfel despre sinodul din creta sunt profetii de la SF.KUSKA AL ODESEI ,de la SF.IUSTIN POPOVICI ,ale carui scrieri ne indeamna sa le citim par.IUSTIN PIRVU,daca vrem sa nu raminem in apostazie.
__________________
Reply With Quote