View Single Post
  #44  
Vechi 24.01.2010, 13:37:37
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cauzele ateismului

Citat:
Īn prealabil postat de rafella Vezi mesajul
O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium ,oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti,singuratatea e grea,dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita.E frumoasa ,cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu,sunt optimisti,sunt mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa .Mi- as dori si eu sa fiu asa,dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist,sau Secretul vietii pe pamant),si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Cum se pierde credinta in Dumnezeu?Acest recul intelectual este de obicei urmarea unui rebut moral.Sub influenta unei PATIMI se ajunge a dori,ca Dumnezeu sa nu mai existe,si sub actiunea acestei dorinte se sfirseste prin a se convinge ca Dumnezeu nu exista.Aceste sint CELE DOUA ETAPE CARE DUC LA ATEISM:Etapa 1;PATIMA DUCE LA DORINTA.Un numar oarecare de patimi pot sa actioneze asupra omului,impreuna sau separat,pentru al aduce sa considere ideea de Dumnezeu ca stinjenitoare,si deci de al face sa doreasca ca Dumnezeu sa nu mai fie.ETAPA 2;Dorinta duce la convingere.Se crede usor ceea ce nadajduiesti,se neaga usor ceea ce este de temut,SE DEBARASEAZA IN MOD VOLUNTAR DE CEEA CE STINJENESTE.De aici,dorind ca sa nu existe Dumnezeu,sa sfirseste prin al spune,dar prin a o spune IN INIMA SA ,dupa cuvintele Psalmistului(PS.13,1;52,1)Multi atei pot fi de buna credinta dar,la origine,prima lor slabiciune a fost o greseala VOITA,si aceasta gresala nefiind dezisa,face din ateismul reflectat,absolut si persistent,O STARE IN MOD REAL VINOVATA. VREI DOVEZI CA EXISTA DUMNEZEU?DAR SINT INAINTEA OCHILOR TAI:DOAR TU AI SCRIS CA I-AI ADMIRAT PE OAMENII CU O CREDINTA PUTERNICA IN DUMNEZEU CA SINT OPTIMISTI,MAI SANATOSI MAI LINISTITI,PARCA RADIAZA DE FERICIRE.CE ALTA DOVADA MAI POTI SA VREI?AAAAAAA....VREI SA FII CA EI?POI ATUNCI CAUTA-L PE DUMNEZEU!!!UNDE IL GASESTI?EL STA ASCUNS IN PORUNCILE LUI!!!VREI SA RADIEZI DE FERICIRE CA ACEI OAMENI PE CARE II VEZI?ATUNCI INCEPE DEGRABA LUPTA CU PATIMILE CARE ITI INTUNECA MINTEA!!! Fericiti cei curati cu inima caci,aceia vor vedea pe Dumnezeu!
Reply With Quote