View Single Post
  #2  
Vechi 20.12.2009, 18:16:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu fac anumite diferente pentru ca se tinde mereu spre confuzie.

1. Biserica - in sens de credinta ca atare. Forma (oarecum) vizibila a credintei.
As spune ca la asta ne referim si in Crez.
2. Biserica - in sens de institutie, cu ierarhii, organizare, cladiri, cler, manastiri, monahi etc.
3. Biserica - in sens de lacas de cult
4. Biserica in sens de comunitate de oameni in aceeasi credinta - aici este putin cam artificial, cam exagerat si mai rar intalnit. Exista parohia mai precis.
Eu vad asta putin mai altfel, pentru ca oamenii la un loc, chiar si in rugaciune nu formeaza biserica, ci o comunitate intru credinta.
Parohia mai are si alte laturi in afara de slujbe si rugaciuni, as zice eu (are lacasul, parte sociala, chiar culturala etc.)
5. Biserica din noi? Este de fapt rugaciunea noastra individuala si iubirea de aproape. Dar se pare ca nu i se da valoarea cuvenita, ci e mai putin valoroasa decat rugaciunea in comunitate, in lacasul bisericesc. Asta nu prea pricep eu.

Eu nu vad biserica nici ca trup al lui Iisus Hristos, ci ca opera/creatie/lege a sa. Trupul lui Hristos este ceea ce intampla numai la Sf.Euharistie, ori biserica in sens de credinta inseamna mai mult.
Reply With Quote