View Single Post
  #8  
Vechi 03.10.2010, 21:23:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Fara ajutorul maicii domnului vai de noi
fara rugaciunile maicii domnului nu stiu ati sau mar mantui
maica domnului e mijlocitoarea noastra
bine ca avem la cine nadajdui si la cine avem sa ne plangem pacatele si necazurile
in conceptia ortodoxa, mantuirea este data in primul rand prin mila lui Dumnezeu apoi prin Harul Sau si credinta noastra roditoare de fapte bune
in viziunea mai larga a mantuirii, orice ajutor si mijlocire este de folos chiar si cea a fratelui nostru, dar sa nu ducem la extrema ideea conform careia, mantuirea ar depinde doar de rugaciunile Maicii Domnului,
intradevar in sensul ontologic, al refacerii chipului celui dintai in noi, mijlocirea Maicii Domnului ne ajuta la inaintarea pe aceasta cale
dar afirmatia "fara rugaciunile maicii domnului nu stiu cati sau mai mantui" nu este conform cu doctrina ortodoxa despre mantuire si pe deasupra mai si starneste polemici din partea sectarilor cum ca noi chipurile am renunta la Hristos ca Mantuitor si am privi-o pe Maica Domnului ca fiind cea care infaptuieste mantuirea, ceea ce evident este gresit
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 03.10.2010 at 21:27:55.
Reply With Quote