View Single Post
  #10  
Vechi 14.08.2013, 14:19:52
Adrian Marcus Adrian Marcus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2012
Mesaje: 1
Implicit Subscriu

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
A spune adevarul despre bogatia Bisericii nu vad de ce ar fi denigrator. Daca ar fi fost neadevarat, atunci, da. Dar am senzatia ca cineva in privat te-a amenintat.

Biserica e una, Dumnezeu e altceva, iar tu nu ai spus nimic de Treime.

Este inuman ce face Bisesrica Ortodoxa Romana, oamenii mor de foame si ei isi fac palate din bani de la stat, iar statul desfiinteaza spitale si scoli.

Pozitia corecta ar fi sa refuze banii de la stat si sa blameze statul pentru crimele pe care le face prin uciderea prezentului = inchiderea de spitale, si uciderea viitorului tarii = inchiderea de scoli.
Subcriu!

Si mie mi se pare ca BOR se inchina tot mai mult Mamonei... Rau ma supara sa vad toate cate le fac si preoti parohi si conducerea Patriarhiei. Nu judec pacatele altora, dar nici prost nu sunt sa ma prefac ca nu vad, caci "prostia e un pacat" (Steinhardt). Vad, aud si plang in sinea mea sa vad ca tot mai des credinta ortodoxa care m-a salvat de atatea ori este pangarita chiar de acei pastori care ar trebui sa o ocroteasca. De asemenea e tot de datoria mea sa nu o tolerez,caci astfel as deveni partas la ea. Asa ca eu la preotul care nu stie sa predice (dovada a saraciei sufletesti, ori a leneviei), la preotul care afuriseste in stanga si in dreapta si indruma enoria spre ura si dispret, fie si a celor necredinciosi sau de alte confesiuni, la preotul care este ingamfat si mandru si la preotul "jidan", avar si afacerist EU NU MERG!!! Pentru ca daca accept asa ceva consider ca sunt complice la pacatele lui. Luati aminte din indrumarele pentru cercetarea cugetului inainte de Sf. Spovedanie unde scrie ca daca ai vazut pe altul ca pacatuieste si nu ai luat atitudine de nici un fel esti considerat partas.
Pacat de aceasta sfanta credinta si de toti preotii plini de har caci si ei sunt tarati prin ocara in mocirla celor nevrednici de a fi parinti duhovnici.
Dumnezeu sa ne miluiasca si sa ne dea intelepciune sa ne indreptam! Amin!
Reply With Quote