View Single Post
  #543  
Vechi 10.05.2008, 21:48:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

vreau sa va mai spun o chestie... in paralel cu discutia noastra...
am avut ocazia sa vad cum prejudecatile unui nou-calendarist legate de noi se sfarama-ntr-o clipa.
o anumita persoana m-a rugat s-o duc si pe ea la biserica la care ma duc eu (ea nestiind ca eu sunt pe vechi). am luat-o si pe ea duminica, fara sa-i spun ca nu apartine de Biserica oficiala.
a asistat la slujba... la predica... a fost tare incantata sa vada ca o biserica asa mare, nu numai ca este plina, dar si toti crestinii se comporta cuviincios in ea, iar tinuta lor este cum se cuvine. nu i-am spus in duminica respectiva ce fel de biserica este, am lasat-o sa simta cateva zile dulceata de care a invrednicit-o Dumnezeu... fiindca imi era teama ca voi primi un raspuns negativ, si va uita toate impresiile din cauza prejudecatilor formate de catre clericii Bisericii oficiale.

cand m-am hotarat sa-i spun, intai am intrebat-o: "spune-mi sincer, ce ti-a placut?" si a spus ca tot: slujba, modul de organizare, caldura crestinilor si mai ales predica ce a uns-o pe suflet.. etc. apoi am intrebat-o ce nu i-a placut si a raspuns ca n-a fost nimic ce nu i-a placut... era doar nedumerita de ce facem matanii duminica...
dupa care am intrebat-o "ti s-a parut ceva diferit fata biserica pe care o frecventezi tu?" si a zis... ca nu... dar i s-a parut ciudat ca nu-l pomenim pe Patriarhul Daniel, iar ca episcop il pomenim pe PS Flavian.. :) si o a treia chestie... intamplator a aflat ca la biserica ei s-a citit o cu totul alta Evanghelie si era nedumerita, de ce nu s-a citit acelasi lucru.
apoi, cand i-am spus adevarul a ramas uimita. dar ceea ce m-a bucurat a fost ca nu a avut deloc o atitudine de respingere (cum au avut altii fara sa vada cu ochii lor, ci doar multumindu-se cu zvonuri) si, mai mult, a inceput sa-mi puna intrebari... "este adevarat ca..... botezati a doua oara? este adevarat ca... ?" si a inteles tot.
i-am explicat de ce suntem numiti pe nedrept "stilisti". i-am explicat ca substantivul "stilist" este derivat al cuvantului "stil"... prin urmare inseamna intemeietorul unui nou stil.. ori nu noi suntem cei care tin stilul nou. stiti care a fost reactia ei? pe mine una m-a surprins... zice zambind "da, de fapt noi suntem stilistii" :)

va spun chestiile astea cu o profunda sinceritate si nu e spre lauda. pt ca nu vorbesc despre parerea ei legata de mine, personal, ci de intreaga Biserica... e adevarat ca nici n-a apucat sa-i vada hibele :)
dar mai ales, vorbesc despre ce inseamna prejudecatile gresite si ce inseamna sa incepi sa intelegi un lucru eliberandu-te de aceste gresite prejudecati..
fata nu a vazut niciun calendar in biserica... am intrebat-o "ai vazut tu vreun calendar? si cu atat mai mult, ai vazut pe careva inchinandu-se la calendar?"... a raspuns razand "NU"