View Single Post
  #108  
Vechi 14.08.2009, 05:41:01
Erica_'s Avatar
Erica_ Erica_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit Pt. Evreulcelalex

Faptul ca am mentionat un lucru bine stiut de toti, anume ca majoritatea oamenilor bogati sunt evrei, nu ma face "indoctrinata de Ignoranta". Am citit destul de multe legate de aceasta. E ca si cum ai spune ca pamantul e rotund, aceasta informatie este deja o banalitate. Se stie ca elita finantei mondiale este alcatuita in mare parte din evrei, la fel si cei care conduc destinele lumii(CFR, Bilderberg, etc.). Ma indoiesc ca te dezici de aceast fapt, dimpotriva cred ca esti mandru de asta (atunci de ce te superi, ma intreb).

Nu de Paulescu este vorba, acele pasaje din Talmud se regasesc in prima traducere in lb. engleza a variantei necenzurate a Talmudului. In prezent circula doar varianta cenzurata. De altfel, aceste pasaje referitoare la crestini sunt publicate si in alte limbi, spre exemplificare dau doua link-uri in limba engleza:
http://www.judenfrei.org/talmud-on-christians
http://www.talmudunmasked.com/chapter8.htm

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In Talmud nu este sris nici un cuvant despre crestini si Mantuitorul lor.
Exista si chiar in varianta cenzurata (actuala), in NEZIKIN, Cartea Sanhedrin (legata de Justitie), se face referire la Iisus care este numit "Yeshu". Citez din Sanhedrin 43a (http://www.come-and-hear.com/sanhedr...hedrin_43.html):

"On the eve of the Passover Yeshu_34 was hanged. For forty days before the execution took place, a herald went forth and cried, 'He is going forth to be stoned because he has practised sorcery and enticed Israel to apostacy. Any one who can say anything in his favour, let him come forward and plead on his behalf.' But since nothing was brought forward in his favour he was hanged on the eve of the Passover!_35 — Ulla retorted: 'Do you suppose that he was one for whom a defence could be made? Was he not a Mesith [enticer], concerning whom Scripture says, Neither shalt thou spare, neither shalt thou conceal him?36 With Yeshu however it was different, for he was connected with the government [or royalty, i.e., influential].' "

Lb.Rom.:
"Iisus a fost atârnat (pe lemn) în ajunul Pastelui. Cu 40 de zile înainte de aceasta un mesager a anuntat: "Omul acesta va fi împroscat cu pietre deoarece a practicat magia si a atras pe Israel în apostazie. Oricine are ceva de spus în apararea lui, sa vina si sa o faca." Si fiindca nimic nu a fost adus în apararea lui, el a fost a atârnat în Ajunul Pastelor. Rabinul Ulla a zis: Credeti ca se putea gasi motiv de aparare pentru el? Omul acesta a fost un înselator, si Scriptura spune: "sa nu-l crutati si nici sa nu-l tineti ascuns." Cu Isus însa a fost diferit, deoarece el a fost aproape de "spita regala."/influent".

Din cate am aflat, nu toti evreii cunosc continutul Talmudului (de altfel foarte stufos). Mai mult evreii religiosi il citesc, si poate referirile la crestini (adica partea cenzurata) nu e cunoscuta decat de rabini, sau putini dintre evrei.

Insa, draga Evreucelales, din moment ce nu esti religios, de ce te intereseaza aceste lucruri? Noi, crestinii care credem in Dumnezeu, respectam proorocii din vechime, credem in veridicitatea minunilor care au avut loc in timpul exodului evreilor. Pentru ca ai spus ca evreii nu cred in minuni, poate te-am inteles gresit dar m-a surprins aceasta afirmatie. Evreii cred macar in minunile din timpul lui Moise, altfel nu ar mai sarbatori pastele evreiesc... Daca nu ar fi fost minunile acelea, poporul evreu ar fi ramas in robia egipteana si atunci nu ar mai fi spus ca sunt cei "alesi"...
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
Dumnezeu ajuta numai la cine se ajuta singur. [...]Din cauza asta noi, am invatat pe pielea noastra sa ne bizuim numai pe noi pentru inceput si sa fim mai puternici decat dusmanii nostri
Cu tot respectul dar nadejdea trebuie pusa in Dumnezeu si nu in noi insine, pentru ca increderea in sine amplifica orgoliu si mandria (mama tuturor patimilor). Ma rog, nu mi-e clar daca esti ateu sau crezi in Dumnezeu...

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
dupa cum stiu eu, El (Iisus) nu are mormant
Ei, ash! Chiar vrei sa te credem ca nu ai auzit de mormantul lui Iisus pe care este construita Biserica Sfantului Mormant unde in fiecare an se aprinde in mod miraculos Lumina Invierii? M-as mira. Pentru orice eventualitate, http://holyfire.org/eng/video.htm.

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
i-mi este imposibil sa cred ca Dumnezeu, cel Totputernic care a facut om din lut,a gasit de cuvinta sa faca un copil cu o femeie maritata la un tamplar evreu.Nu mi se pare logic ca El ar fi trebuit sa faca asa daca avea de gand sa aduca pe lume un Fiu a lui.
"Femeia maritata" era fecioara crescuta in Templu de la varsta de 3 ani cand a fost incredintata de parintii ei ca o promisiune fagaduita lui Dumnezeu pt ca le-a daruit la batranete un copil. Logodnicul Mariei, Iosif, era in vârsta si ales de către arhierei ca sa aibă grija de Fecioara. Dumnezeu a voit ca Fiul Său să Se nască în căsătorie, dar nu din căsătorie. Daca ar fi nascut fara sa fie fost logodita ar fi fost ucisa cu pietre cum era traditia.
In viziunea evreilor, Mesia ar fi trebuit sa se nasca in familia regala, insa a fost profetit ca sa vina smerit (Zaharia 9,9), ca va fi dispretuit si chinuit. Daca se nastea imparat cum s-ar fi implinit proorocia?
"Dar El a luat asupra-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a impovarat. Si noi Il socoteam pedepsit, batut si chinuit de Dumnezeu... ca un miel spre junghiere s-a adus... Intru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat" - Isaia, cap.53

Mesia trebuia nu sa conduca oamenii intr-o perioada de timp ca un imparat lumesc obisnuit, pentru ca astfel oamenii ar fi pacatuit si murit in continuare si ar fi mers in iad. Misiunea Lui a fost si este salvarea omenirii din blestemul care a cazut asupra lor de la Adam si Eva, prin care oamenii au cunoscut moartea. Pentru salvarea sufletelor oamenilor, Mesia ia pacatele noastre asupra Sa, si cum poate face aceasta? Prin propria Sa suferinta, adica prin JERTFA Sa. De aceea, Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau pe pamant, sa se jertfeasca pentru noi. Cea mai mare iubire este jertfa. Mesajul principal al lui Iisus (ca si in Vechiul Testament catre niniviteni) este "Pocaiti-va!", prin pocainta, prin parere de rau si prin intoarcerea la o viata fara pacate, prin implinirea poruncilor lui Dumnezeu si mai ales prin credinta, sufletul omului poate fi salvat - ceea ce inainte nu se putea intampla pentru ca pacatele savarsite nu erau luate de Fiul lui Dumnezeu asupra Sa si astfel iertate. A doua venire a lui Mesia va fi cea in slava asa cum asteapta evreii, insa atunci va fi si Judecata.

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
Oameni invatati si muncesc mult.Nu pierde vremea si mintea la carciuma
Vezi, aici nu e frumos ce faci, un apropo la faptul ca romanii si-ar pierd vremea prin carciumi, ar fi analfabeti si lenesi... Dar evreilor le place altfel, sa aratate cu degetul cand cineva indrazneste sa aduca o critica despre evrei, tipa imediat ca sunt antisemiti... vezi replicile tale: "sa nu folosesti forumul ista ca sa ponegresti evreii...replica dumitale este un josnic atac la Statul Israel care mai mult decat miroase antisemitism"
Holocaustul a fost intr-adevar groaznic, dar prea ati devenit paranoici...

Am cunoscut evrei si chiar am avut patroni evrei. Patronul cel mare, Menahem, extrem de autoritar, toti angajatii tremurau cand trecea pe acolo, parea de-a dreptul malefic, ma rog nu or fi toti evreii asa, dar toti pe care i-am cunoscut eu au ceva in comun: aerul de superioritate afisat fata de ceilalti. Acelasi aer pe care l-am vazut si la tine Evreulecelales. Si asta displace oricui. Atunci cand tratezi pe cineva de sus, nu te astepta sa fii primit cu flori, asta daca nu vrei sa te certi cu careva...

Last edited by Erica_; 14.08.2009 at 05:50:34.
Reply With Quote