Subiect: mister?
View Single Post
  #12  
Vechi 31.01.2009, 01:59:13
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Poate ca nu m-am exprimat bine. Un progres tehnologic fara un "progres" moral, conduita morala inalta, in paralel, poate provoca dezechilibre, persoanelor in cauza, celor din jur, planetei. Asta NU face progresul tehnologic ca fiind ceva nociv. Daca diferite persoane au ales sa abuzeze de tehnologie, sa o folosesca in interes personal, in detrimentul grupurilor mari, sa o foloseasca distrugator, nu inseamna ca tehnologia e rea. Legat de numarul prea mare a persoanelor de pe planeta... e mai mult de discutat. O gestionara rationala a resurselor, nu o grupare a lor in cercuri mici (m-am nascut pe petrol, e al meu, gata; conteaza ca s-a format in pamant si eu doar am avut norocul sa ma nasc aici? nu!) ar diminua problema. Si, de ce lumea se inmulteste asa de mult, irational? De ce lumea vrea sa aibe copil, fara sa se gandeasca inainte serios, daca ii poate oferi confort material, psihic, daca poate fi un parinte adevarat? Cred ca aici nu tehnologia e de vina, ci modul de viata, cultura, presiuni, etc.
Reply With Quote