Subiect: mister?
View Single Post
  #30  
Vechi 07.02.2009, 21:04:50
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Adam si Eva au avut mai multi copii, baieti si fete, doi dintre ei fiind Abel si Cain. Incestul era ok pe vremea aia, deci acum iti poti da seama cum s-a inmultit lumea....
Un pasaj in care se spune ca ar fi avut si fiice? Asadar incestul era in floare pe acea vreme; despre cand a fost interzis, mai tarziu, nu am gasit date; dar de vreme ce se mai practica si azi, presupun ca nu a fost interzis.


Geneza 3-22
Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."
Nu am inteles de ce un Creator ar fi interzis omului cunoasterea. De ce ar fi facut acest pom al cunoasterii binelui si raului in minunata gradina a Edenului? Doar asa, sa tenteze pe om? Apoi, daca Creatorul poate sa vada in viitor, cunoaste tot ce e in jur, ca doar acesta e autorul, nu a anticipat ca Eva va fi ademenita de sarpe? Daca ar fi putut vedea, si nu a facut nimic in privinta asta.. apar alte probleme.
Apare cuvantul "noi", ceea ce ar sugera mai multi Dumnezei. Cum am scris mai sus, "elohim" se traduce prin "zei", deci se leaga putin lucrurile. Sa vorbim de acesti zei fiind extraterestri, o civilizatie superioara omenirii, avand totusi si parte materiala, ca doar se plimbau prin gradina Edenului.

Geneza 3-14

14. Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!

De aici se poate intelege ca sarpele, candva, ar fi avut picioare/aripi. Ca pedeapsa, a ramas fara ele, iar acum se taraste. Totusi, desi sunt multe specii de serpi, se pare ca toti sufera din cauza unui stramos rau intentionat. Acum, ce-i drept, de sapte care sa manance pamant nu am auzit.

Astept pareri.
O zi buna.
Reply With Quote