View Single Post
  #14  
Vechi 30.06.2010, 19:40:26
Anisia Anisia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Derbyc, fii barbat!

Derbyc, duhovnicii sunt oameni si pot fi pacaliti de ingeniozitatea noastra, dar DUMNEZEU NU POATE FI PACALIT!

Unul dintre rolurile spovedaniei este de a ne ajuta sa ne cunoastem mai bine pe noi insine si de a ne face sa scapam de mandrie. Tu insa ai dat dovada de o mare mandrie cand ai ascuns acel pacat in fata primului duhovnic si te-ai dus sa-l spui altuia. In cazul acesta rusinea ta a fost un semn al mandriei!

Duhovnicii nu sunt niste masini de acordare a iertarii! In spovedanie trebuie sa fi 100% sincer, altfel nu te vindeci. Asa ca FII BARBAT si :

1. mergi la cel de-al doilea duhovnic, sa iti spuna clar inca o data (caci se pare ca nu-ti mai amintesti bine) pe ce perioada te-a oprit de la sfanta impartasanie, sa ii spui ca te-ai impartasit la primul tau duhovnic ascunzandu-i pacatul si sa il rogi sa iti dea binecuvantare sa mergi in continuare la primul duhovnic si mai ales sa il rogi sa iti "anuleze" acea oprire de la impartasanie.

2. te duci apoi la primul tau duhovnic si ii spui TOT adevarul: ca ai fost la un altul pt. a marturisi acel pacat, ca acela te-a oprit de la impartasanie un numar de N zile sau ani, ca te-ai impartasit fara sa-i spui toate acestea si ca te-ai hotarat sa revi la sfintia sa.

3. La orice duhovnic ai merge pe viitor, daca nu esti 100% sincer, nu rezolvi nimic. Spovedania inseamna sinceritate, caci numai asa poti dobandi smerenia.

Iarta-ma ca am indraznit sa-ti dau sfaturi, dar AM TRECUT SI EU PRIN RUSINEA DE A MARTURISI. Crede-ma, vei fi impacat doar cand vei fi sincer, altfel te vei tulbura fara rost.
Reply With Quote