View Single Post
  #10  
Vechi 07.12.2017, 23:45:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu conteaza ce-am fost, conteaza ce sunt.

Pentru cei care au vazut filmul:
Cei 5 pasi pe care-i defineste domnu' doctor sunt de fapt 6 pentru ca anterior celor 5 este pasul 0 fara de care ceilalti NU pot exista si anume eliminarea propriei intretineri, sau transferul ei in sarcina statului(prin intrarea in inchisoare). Altfel spus, cazare/masa/intretinere asigurate + ordine si disciplina(si bonus iarba, saptamanal). Asta e inchisoarea mentala si din ea nu poti iesi decat intrand in cea reala.
Fara pasul 0 propria intretinere costa multi bani(adica efort si timp); cu alte cuvinte, viata. Cei care l-au vizitat ca sa-l ajute(atentie! deschideti ochii!) ar mai fi facut-o in libertate? Desigur; cu factura.
E rentabila puscaria.

P.S. Mai urmareste o data filmul ca sa observi de cate ori se uita in pamant ca sa-si caute formularea cuvintelor si ideilor, pentru ca le stapaneste partial. Este demonstrat psihologic ca daca nu te uiti in ochii celui cu care vorbesti atunci cauti o formulare rezonabila altundeva decat in convingerea ta(in inima ta).
Discursul sau seamana mult cu cel al acelui infirm(fara membre) care tinea pe scena lectii de transformare personala(!!!) dupa ce recunoscuse ca, din cauza infirmitatii, nu s-a putut nici macar sinucide.
Dezamagitor cum vezi problema Demetrius.
Probabil vorbesti de Nick Vujicick la P.S.,da,dar de ce nu spui, ca el vroia sa se sinucida cand avea vreo 10 ani aproximativ?

Ce sa mai zic, daca cineva pe aici a fost cam fost revoltata, ca am pus link-uri catre un luccru vadit ca e lucrarea lui Dumnezeu, anume Joni Eareckson Tada. Si ea(Joni ) se ruga de o prietena de-a ei, sa o ajute sa se sinucida ,dar era in primul an dupa accident, cand nu vedea nici un sens suferintei ei. Dar apoi a intervenit intalnirea cu un viitor pastor, Steven Estes care o ajuta sa gaseasca un sens suferintei, persoana care o ajuta sa revina pe linia de plutire, si sa devina un crestin model ducand o cruce teribila cu fruntea sus.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote