Subiect: Postul meu ?
View Single Post
  #22  
Vechi 29.05.2013, 04:14:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Și iată, vine vara, cu soare și cu ploi, iar forumul își relansează tenta ortodoxistă împănată cu atei mascați. De ce spun asta?

1. Ortodoxul nu vede un dușman în catolici, protestanți etc., ci un partener de dialog. Iar dacă dialogul merge prost, și drept e că merge deseori, aceasta ar trebui să dea de gândit ortodoxului, în primul rând. Dar nu-i dă, că ortodoxistul știe de la început de unde vine necazul: de la ceilalți, niciodată de la noi.

2. Unul a plecat că se săturase să fie luat mereu peste picior ca ecumenist și iubirist (după mintea ortodoxistului de serviciu). Altul pentru că i se taxa fiecare abatere, fie ea și din iuțeală, în timp ce ortodocși cu ghilimele deformau vădit, sub scutul unei semnături false, însăși învățătura ortodoxă. Altul care încerca să pună dreapta învățătură în topicuri, sătul de lingușeli și înțepături aberante, a tras discret pe dreapta.

3. Sunt pagini întregi cu aberații și cu inovații stupide care aparțin unor semnatari așazis ortodocși. Și acești oameni, care o comit de ani de zile fără rușine, susțin ba voalat ba direct adulterul, avortul, eutanasierea, drepturile homosexualilor, feminismul, uciderea reflecției personale, retezarea imaginației și a cugetării (așa au priceput ei textele Părinților despre imaginație și gândire), belirea țării și a neamului. Adică exact invers decât a făcut Mihnea.

4. În loc să se ceară argumente și să se arate contraargumentele, critica ortodoxistă bagă pumnu-n gură legîndu-se ba de apartenența confesională a interlocutorului, ba de mărturisirea lui, ba de semnătură, ba de nume. O agresivitate primară.

Mihnea Dragomir, care nu s-a sfiit să prezinte și să laude confesiunea de care aparține, fiind de multe ori acuzat de prozelitism, a fost un model pentru mine în câteva privințe:
a) o gândire limpede și bine organizată, un spirit informat, uneori la detaliu de finețe;
b) un om liber de compromisurile cu mediocritatea și prejudecata; un adversar consecvent al băbismelor și misticismelor;
c) un spirit ludic, lucru rar în lumea tolomacă și crispată în care trăim;
d) un doctor care și-a expus cunoștințele în dar, fără să facă valuri pentru serviciul gratuit;
e) un excelent condeier, capabil să dea lecții despre scrisul limpede și curgător, plin de viață, sugestiv și pe alocuri fermecător;
f) un bun creștin, care a ajutat pe unii aflați la necaz, fără să pretindă nimic în schimb, nimic necuviincios sau mercantil;
g) în fine, un bun cunoscător al Scripturii și al Bisericii, mai bun ca majoritatea celor care au scris pe aici.

Sunt multe calitățile evidente ale acestui om. Că uneori pare lăudăros și încrezut, treacă-meargă. O iau ca opțiune de stil literar, pur și simplu. Apoi să ne reamintim că în afară de cei curățiți întru totul, mai tot omul bogat are oareșce mândrie care-l urmează ca umbra. Și cred că Mihnea este conștient de asta și lucrează, în felul lui, să-și sporească noblețea. Harul Domnului fie cu el!

Urât îmi e de săracii care se laudă cu sărăcia lor, de parcă-ar fi virtute, iar nu beteșug. Iar Mihnea, pentru câtă sclipire a lăsat pe forum, merita măcar o vorbă de compasiune, de înțelegere omenească măcar. A primit ironie și reproș. Răzbunări personale de la pravoslavnici.

Nu comentez banarea lui Mihai, a dorit-o cumva, se pare. Semnătura aceea a fost o mare gafă, impardonabilă, cred eu. M-am alăturat lui Dragoș, deunăzi, iar Mihai a schimbat semnătura. Dar găsesc că atitudinea lui Mihnea, catolicul și semenul nostru, e justificată. Ca om vorbesc, dacă mi se permite această îndrăzneală în aerul ortodoxist și făuritor de acatiste al acestui forum.

Last edited by cezar_ioan; 29.05.2013 at 05:35:59.
Reply With Quote