View Single Post
  #22  
Vechi 27.04.2012, 13:16:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc. Stiu, lucruri asemanatoare am intalnit si eu, aceleasi fiind si concluziile mele.
Nu as judeca vreodata o femeie care ar pleca de langa un asemenea om, poate chiar m'as bucura pentru ea.

Raman insa cam blocat in cuvantul Mantuitorului, care zice "afara de pricina de desfranare..."
Pana acum, pot indruma spre varianta "iau copiii si plec, fara sa divortez, pentru binele lor... gandeste'te ce vrei sa faci".
Acest lucru nu inseamna divort, cat timp femeia nu se recasatoreste, ci se ocupa de copii, asteptand venirea in fire a sotului.
Eu nu am vb de divort, am spus doar sa plece. A introduce actiunea de divort inseamna a inchis definitiv o usa, pe cand a-l parasi inseamna ca inca mai are o usa care poate fi deschisa.

Si eu sunt de parerea ca ptr unitatea famililei trebuie sa lupti cu orice pret. Si muulte sunt incercarile familiei in ziua de azi. Dar uneori, cand situatia intre soti devine incordanta, o despartire temporara face minuni. ii face sa realizeze pe amandoi cat valoreaza celalalt si ce inseamna viata departe de el/ea.

si chiar in cazul despartirii, militez ptr cresterea de una singura a copiilor. atunci cand femeia se recasatoreste, ea trebuie sa se imparta intre copii si sot, de multe ori ptr a-l multumi pe el, sacrificandu-i pe ei. Ca mama, nu as accepta ca nimeni sa intervina intre mine si copii mei. Cat vreme sunt copii nostri, luptam impreuna ptr ei, in crestem impreuna. In teresul lor primeaza. dar cand copii nu sun decat a unuia dintre soti, atunci celalalt nu mai este motivat sa creasca si sa se sacrifice ptr copii celuilalt.(in general vb, exceptii probabil exista).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote