View Single Post
  #17  
Vechi 20.05.2013, 13:02:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

"O bucurie neîmpărtășită este un pas către tristețe..."

Dorința de a propune acest subiect a răsărit din bucuria înțelegerii unor legături făcute de Larchet între scrierile Părinților pe tema morții și a vieții veșnice. Conexiuni care m-au ajutat să vin mai cu picioarele pe pământ, cât încă nu e prea târziu...
Citesc de câteva zile extraordinara lui carte, una care face chiar ce spuneai tu, Pelerinule: expune și sistematizează, nuanțează și îmbogățește cu amănunte bine ponderate un aspect sau altul din problematica vieții de după moarte.

Am observat și primul rod al lecturii: pe măsură ce devin mai conștient de experiențele care ne așteaptă pe toți după moarte, mă surprind mai liniștit și totodată mai înfricoșat. Mai liniștit, întrucât am câștigat o certitudine: voi continua experiența vieții de aici în cea mai dreaptă dintre lumile posibile. Mai înfricoșat, întrucât privesc acum cu alți ochi faptele mele... Cu ochii sufletului care va trăi veșnic în funcție nu doar de Mila Domnului, ci și de fiecare faptă, vorbă, gând de aici, de acum, de ieri și de când mă știu.

Poate că multora, în special celor mai tineri, subiectul topicului li se pare nepotrivit, chiar morbid.
Sunt sigur că, treptat, pe măsură ce topicul va înainta, această perspectivă se va schimba. Creștinul are un folos de nenumit, un câștig fără egal din meditația la viața de după moarte, așa cum e prezentată ea în scrierile Părinților.

P.S. Uneori, când discut cu soția mea despre una sau alta dintre nevoile copiilor noștri, despre bucuria de a-i avea lângă noi, de a le fi părinți... pe soția mea o străbate o adâncă frică și îmi spune: "Eu nu cred că e posibil ca Tudor și Maria să moară!" și izbucnește în plâns și mie îmi e tare greu să o liniștesc... E de-a dreptul îngrozită când realizează că nu numai noi vom muri, ci și copilașii noștri, pe care ea îi iubește așa cum numai o mamă poate să iubească pe copilul ei ...
Nădejdea mea e că, citind această carte și dezvoltînd în viața noastră învățătura Bisericii despre viețuirea creștină, groaza mamei la gândul că îi vor muri copiii, se va potoli iar perspectiva noastră, a părinților, asupra vieții și a morții se va rostui cu dreptate întru Hristos și slava lui Dumnezeu. Iubirea noastră pământeană va dura sau nu în veșnicie, va fi schimonosită sau dimpotrivă, transfigurată luminos de harul Duhului Sfânt, după cât de mare și de bună ne va fi pocăința în vremelnica noastră trecere pe pământ. Cartea pe care o arată Cristiboss în postarea de mai sus ne poate fi tuturor un învățător de nădejde.

Last edited by cezar_ioan; 20.05.2013 at 13:29:28.
Reply With Quote