View Single Post
  #3  
Vechi 24.01.2019, 03:39:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samir2 Vezi mesajul
Acum aceasta mare pasiune am incercat sa o tot reduc si intr-un final am uitat de ea , din simplu motiv pentru care stiam ca nu este o practica placuta bisericii , si simteam eu , in fata lui Dumnezeu.

Nu mi-a fost usor , dar am marea curiozitate sa aud ce parere aveti despre acest subiect.
O tolerati sau nu , este ea mai bine lasata la o parte sau nu .

Va multumesc tare mult
La prima vedere Vechiul Testament menționează să nu fie făcute semne pe piele pentru morți în vreo 3 locuri, 2 în Levitic, 1 în Deuteronom, deci chiar tatuajele comemorative (invocate de majoritatea) sunt dezavuate.


Exemplu Deuteronom cap. 14. v 1
„Voi sunteți fiii Domnului Dumnezeului vostru; să nu faceți crestături pe trupul vostru și să nu vă tundeți părul de deasupra ochilor voștri, pentru morți;”

Depinde și ce meserie vrei să ai, nu dă bine să ai tatuaj în unele dintre ele, nici măcar în bănci nu am văzut să lucreze oameni care au tatuaje la vedere.

S-ar putea ca un tatuaj la vedere să-ți strice vreo șansă la un job în care-ți trebuie dress code.

Dacă vrei o părere:
Mi se pare o pierdere de timp, de bani și o șansă de a contracta o hepatită românească de toată frumusețea.

Actorii și oamenii care trăiesc din imagine se tatuează obsesiv stil Alex Velea.

De ce nu s-ar putea face o comparație între tatuaj și operațiile estetice inutile(nu cele care acoperă mutilări din accidente) - e ca și cum ai spune că nu e bine cum a creat Dumnezeu și ai vrea să redesenezi, ca și cum cineva aduce adaosuri la o creație de artă cu tempera și cu pixul.

Există alte modalități decât tatuajul pentru a trece peste o perioadă dificilă a vieții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote