View Single Post
  #208  
Vechi 17.03.2013, 09:06:12
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Zelea Codreanu a avut la cununie zvastica alaturi de sfanta cruce, asta nu prea se spune de catre legionari. Zvastica este simbolul hindus, preluat apoi de societatile oculte din vest, deci e un simbol sacru pagan. Iata si pozele aici cu cununiile cu zvastica: http://www.historia.ro/exclusiv_web/...keting-politic
-cred ca poza e prelucrata in photoshop,oricum nu cred ca era Codreanu cu zvastica

http://carteromaneasca.wordpress.com...r-si-minciuna/

,,Țelul final nu este viața, ci Învierea. Învierea Neamurilor în numele Mântuitorului Iisus Hristos. Creația, cultura, nu-i decât un mijloc pentru a obține această înviere.” (Corneliu Zelea Codreanu)

Andreas Hillgruber, istoric evreu-german: “Legiunea Arhanghelului Mihail, întemeiată în 1927, era creația exclusivă a lui Corneliu Zelea Codreanu, un om plin de pasiune politico-religioasă. Antisemitismul Mișcării era de natură religioasă și națională, nu rasistă. Obiectivul lui Codreanu era înlăturarea pseudo-democrației din România și reînnoirea statului român printr-o conducere autoritară, înrădăcinată solid în creștinismul ortodox. Principiile Mișcării izvorau, fără îndoială, dintr-un profund patriotism autentic”. (Andreas Hillgruber, Hitler, Konig Carol und Marschall Antonescu, Ed. Franz Steiner Verlag Gmbh, Wiesbaden, 1954).

Iuliu Maniu, om politic țărănist: “Recunosc că Corneliu Zelea Codreanu a fost superior gândirii mele. Eu am încercat să adopt în slujba și salvarea țării, căi politice; el a ales o cale superioară și anume: a realiza mai întâi caractere, educând un tineret, care pe căi de înălțare patriotică, să se dăruiască total, moral și spiritual. Să creeze mai întâi o elită conducatoare și apoi un partid”. (Declarație făcuta la Snagov, în vara lui 1943).
Reply With Quote