View Single Post
  #8  
Vechi 02.11.2015, 02:16:04
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Mitropolitul Banatului, despre incendiul devastator din Clubul Colectiv: „Nouă nu ne este dat a-i judeca pe acei tineri. Ar trebui să ne judecăm pe noi”

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...357/index.html

„Văzând cele petrecute la București, suntem alături de familiile tinerilor, dar vrem să fim și alături de sufletele acestor tineri. În toate bisericile și mănăstirile noastre, duminică, vor fi pomeniți acești tineri care au ars ca niște torțe vii în acel club și ne vom ruga ca Dumnezeu să îi ajute să treacă marele obstacol din viața lor, pe cei care sunt în acest moment în grea suferință. Dumnezeu să le dea sănătate și să pună el degetul binecuvântării Sale peste degetele lor și să le dea șansa unei noi nașteri în viața lor, să fie redați familiilor care îi iubesc și care îi plâng pe la ușile spitalelor în acest moment”, a declarat ÎPS Ioan Selejan pentru „Adevărul”.

„Nouă nu ne este dat a-i judeca pe acei tineri. Pe noi, cei care suntem părinții lor, ar trebui să ne judecăm pentru a vedea dacă am făcut tot ce este posibil pentru ca ei să nu își petreacă timpul într-o asemenea locație. Se spune că trupa aceea, care își lansa albumul avea una din melodii Ziua în care voi muri. Nu putem vorbi de niște tineri care nu credeau în Dumnezeu. Erau oameni care aveau dimensiunea morții și a vieții de dincolo, dar cred că dincolo de elementele acestea materiale și arhitectonice în care s-a petrecut tragedia, se vede și efectul sărbătorilor acestea, care nu sunt în tradiția noastră românească.

Nu cred că la Sărbătorile noastre de Crăciun, de Paște de Sfânta Marie se întâmplă asemenea lucruri. Eu cred că trebuie să le arătăm tinerilor ce să aleagă, din ce flori să culeagă polenul acesta al veșniciei. Eu nu îi învinuiesc pe ei, ci mă învinuiesc pe mine pentru că eu sunt acela care nu i-am luat întodeauna de mână să îi duc pe calea Raiului”, a mai declarat ÎPS Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului. "

-asta da :"Eu nu îi învinuiesc pe ei, ci mă învinuiesc pe mine pentru că eu sunt acela care nu i-am luat întodeauna de mână să îi duc pe calea Raiului"
-tare de tot