View Single Post
  #978  
Vechi 15.11.2015, 21:56:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Pe undeva prin 2013 (cred ca primavara), lucram la Kanal D. Aveam informatii ca Dacian Ciolos a fost vazut in Belgia alaturi de Grigorian Bivolaru. Informatii dintr-o sursa de mare incredere. Inainte de a publica materialul, am zis sa fiu deontolog si sa-i iau si lui o opinie. Drept urmare i-am adresat o intrebare pe facebook. A doua zi am fost chemat la birou in zi libera, facut muci de presedintele Kanal D Romania din acea perioada si ulterior, dupa cateva zile, dat afara.

Mult succes, Dacian Ciolos.

PS: In cei 10 ani de presa - peste 10 ani, de fapt - multi au incercat sa ma dea afara. Ponta, de bun simt, a pus pe cineva sa dea un telefon, sa intrebe ce si cum, sa-mi caute nod in papura. La ciolos a fost o alta mancare de peste. Telefonul lui a mobilizat ditamai compania de la fondator pana la GM Romania.

PS: am dat o cautare pe google, ca stiam prenumele celui care m-a ars de la Kanal D. Este vorba despre Faith Salis: http://www.kanald.ro/Fatih-Salis-direct ... _3462.html"

....

@mapx, n-am ce altceva sa spun. dupa cum vezi, pana la postul de mai sus aveam fix 16 posturi in 2 ani de zile.

in prima postare ma prezentam drept un jurnalist de investigatii care vrea sa arunce o privire asupra cazului bivolaru. strict bivolaru si "negasirea" lui, nimic altceva. dupa cateva saptamani bune, am primit, anonim, pe e-mailul de kanal d, o poza cu dacian ciolos intrand intr-o cladire. in acelasi e-mail aveam poze cu gregorian bivolaru intrand in aceeasi cladire. in ambele se vedeau numele strazii si lucruri care puteau face strada sa fie identificata. am verificat-o prin cautare pe google si prin satelit. erau ambele in burxelles. ulterior, am mai primit informatii. inainte de a scrie articolul, i-am trimis un mesaj lui ciolos pe pagina sa de facebook (nu era pagina de persoana fizica, ci o pagina de "personalitate"). n-am primit niciun raspuns, desi dupa mai putin de doua ore mesajul meu avea sub el bifa de "citit". a doua zi am fost chemat pana la birou, m-au bagat in sedinta si m-au calcat in picioare. e-mail-ul mi-a fost blocat si am fost concediat dupa 48 de ore, ca sambata si duminica HR-ul nu lucra. Chiar am vorbit pe messenger cu Cecilia Tiz (parca asa o chema), care mi-a dat add sa ma intrebe de ce nu mai fac nimic. I-am explicat ce-am patit.

Needless to say, nu am avut inspiratia sa imi trimit pozele pe un alt e-mail deoarece fusese pus sub multe presiuni in peste 10 ani de presa, dar asa ceva, asa demonstratie de forta n-am mai vazut. Il rog/O rog pe cea care a trimis pozele sa o faca din nou, aici pe forum sau pe adresa pe care a mai trimis, insa cu terminatia @yahoo.com sau @gmail.com. Numai lucrez in presa de atunci, mi-a fost imposibil sa mai fiu bagat in seama :-), dar pentru treaba asta ma reactivez.

PS: poti sa consideri postul asta strigatul meu de durere. De asemenea, le-am zis prietenilor apropiati, dupa prima zi de proteste in strada, ca eu nu mai ies, ca am auzit ca vine premier ciolos. Stiau si ei care-i faza, ca mi-a fost foarte greu sa-mi gasesc loc de munca dupa. Le-am facut damblaua. Cum a zis si Santa Klaus: "A fost nevoie sa moara oameni ca sa fie schimbat guvernu". Depinde pe ce pui accentu :)

Dacian Ciolos - cursant MISA?
http://www.exmisa.org/viewtopic.php?f=2&t=1474&start=10
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.