View Single Post
  #15  
Vechi 07.07.2019, 20:58:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de namehere44 Vezi mesajul
In tara asta nimeni nu te intelege daca nu esti religios, toata lumea incearca sa te converteasca, si nu se opresc daca le spui sa termine.
E curios ce scrieti, fiindca nu concorda cu amintirile mele. E adevarat ca am facut liceul in anii 80 (adica in vremuri imemoriale...) si ca nu mai vin decat ocazional in Romania de 6 ani: dar chiar atat de mult sa se fi schimbat lucrurile ? Fiindca, in afara de doua sectante, nimeni nu incerca sa ma converteasca la 16 ani, cand eram nu agnostic, ci ateu hotarat. Iar despre religie se mai intampla sa vorbim pe la petreceri, cand baietii ne retrageam sa fumam si sa bem (in vreme ce fetele ne cautau ca sa dansam), obligatoriu dupa ce terminam de vorbit despre fotbal, despre fete, despre filozofie si influenta razelor de luna asupra galosilor de guma. Acele rare discutii erau niciodata serioase si mereu frivole, asa cum vorbesc oamenii cu un pahar de nu-conteaza-ceva-tare in mana.


Citat:
Cred ca religia in scoli ar trebui sa fie optionala, din moment ce este o idee, un concept, nu un fapt sigur, cu dovezi irefutabile.
Inclin mai degraba spre aceeasi parere despre religia in scoli, dar din cu totul alte cauze. Nu fiindca ar fi "o idee, un concept" ar trebui sa nu fie predata. Vedem bine ca ceea ce e predat in scoala e in mare parte idee si concept, din care orice dovada sigura, irefutabila, lipseste. Asta nu numai la filozofie ( o veti face in curand), ci si la materii care isi spun "stiinte" precum istoria, biologia ori chiar fizica.

Citat:
De asemenea, eu ca este in regula sa faci avort. Sa spunem ca un tata isi violeaza fata de 12-13 ani, si cu toti stim ca nu doar copilul are probleme, dar si fata are riscul sa moara, din cauza ca nu poate duce sarcina. Pe langa asta, tatal ajunge la inchisoare, sansele fetei la o viata normala (sociala, scoala - la nivel educational) s-au spulberat. Nu spun sa faci avort in lunile tarzii de sarcina, pentru ca trebuia sa te decizi pana atunci. Daca te decizi sa avortezi, o faci in prima luna, nu astepti nu stiu cat.
Fata de aceasta "demonstratie" am doua intrebari:
1) violul fiicei este o cauza frecventa a cererii de avort ? Sau majoritatea avorturilor se refera la copii ce sunt urmare a altor legaturi sexuale ?
2) Daca gravitatea unei anomalii (viol incestuos) justifica avortul in luni timpurii, de ce nu ar legitima acelasi lucru in luni tarzii ? Eventual dupa nastere ? Sa fi ajuns "dovezile sigure, irefutabile" despre care vorbiti la concluzia ca omul e o adunatura de celule pana la luna a treia, incepand sa fie persoana umana in luna a treia plus o zi ?

Citat:
(...) ar trebui sa nu-i mai persecutam. Aud oameni (crestini), care spun ca sunt dezgustati de homosexualii din oras, care se tin de mana si se saruta in public.
Si asta inseamna "persecutie" ? Parca erati adeptul libertatii opiniei. Iar despre ce inseamna persecutiile, cele adevarate, cercetati istoria crestinismului. De fapt, nici nu e nevoie, e suficient sa cititi presa ca sa vedeti ce crestini au mai fost omorati astazi, in urma faptului ca sunt crestini.

Citat:
Nu inteleg care este problema aici, e legal, si ar trebui sa fie peste tot legal casatoria intre cuplurile de acelasi sex, este un drept castigat.
Depinde de ce intelegeti prin "drept". Ca sa nu fac o intreaga poliloghie cu iz folozofic, am sa fiu scurt: drept este ceea ce Dumnezeu hotareste astfel.

Citat:
Si in ultimul rand, je suis Charlie. As putea spune o gramada, dar incerc sa ma rezum la cateva idei de baza: tot ce-au facut cei de la redactia Charlie Hebdo este sa isi bata joc (da, am vazut toate ipostazele in care apare Mohammed) de reprezentatii unei religii, si nu de musulmani direct. Stiu ca nu ar trebui sa-mi bat joc de lucrurile sacre, precum familia, tara, si - am auzit - religia. Eu consider religia ca fiind o idee, un concept (da, stiu ca am spus asta de doua ori), si nu o consider sacra. Religia este considerata sacra de cei care cred in ea. Eu, care nu cred ca religia este raspunsul, n-o consider sacra, deci am dreptul (moral! caci legal il aveam de la bun inceput) sa-mi bat joc de ea. Imi bat joc de un personaj a carui existenta nici nu este dovedita solid, nu imi bat joc de oamenii care cred in Allah/Mohammed direct.
Oare nu ati remarcat ca Charlie si-a batut joc de o alta religie (de crestinism o face in fiecare numar), nici ca adeptii unei alte religii i-au impuscat pentru asta ?

Citat:
Opiniile nu pot fi corecte sau gresite,
Exact contrariul este adevarat. Opiniile, cel putin in masura in care sunt judecati de existenta si nu judecati de valoare, sunt fie corecte, fie gresite.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote