Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #19  
Vechi 09.10.2012, 14:59:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Revin asupra acestui mesaj intrucat mi se pare ca ceva mi-a scapat.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Caci, la fe de periculoasa ca mandria de a te simti intotdeauna vrednic, este falsa smerenie, care te face sa te simti mereu suficient de nevrednic incat sa nu te impartasesti niciodata cu Hristos. Si la fel de periculoasa este cufundarea intr-un misticism exagerat, care ne hraneste artificial sentimentele si ne face sa nu mai vedem clar realitatea ca suntem de fapt departe de Dumnezeu.
Ceea ce vedem noi, conteaza prea putin. Doar duhovnicul vede cum cum stau lucrurile si ne ajuta cum il indeamna pe el harul lui Dumnezeu; mai un canon, mai o fapta buna... Multi sfinti, au devenit astfel in urma ascultarii de duhovnic. Toate clelalte ipotetice posibilitati sunt vorbe goale pentru un preot-duhovnic cu har.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si daca o mica observatie te lezeaza si nu o poti suporta, caci o percepi ca o judecata, ce te vei face la adevarata si cumplita judecata?
Observatia pe care o faci, nu se refera la mine ca persoana. In acest caz as trece mai departe sau cel mult ti-as spune ca ai dreptate. Tu abordezi din pozitie "off-side" chestiuni delicate ale Bisericii Ortodoxe, pentru care noi insine avem mult respect si retinere in vorbarie. E o mare Taina, si orice astfel de abordare nu poate fi considerata decat "barfa". Iar asta ma intristeaza si ma doare. Cine nu poate intelege acest lucru, il plang si il compatimsc fiindca se afla pe cealalta parte a prapastiei. Cel putin asa cred eu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote