Subiect: CASATORIE ALBA
View Single Post
  #6  
Vechi 09.08.2006, 09:24:42
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
"
...
15. Daca insa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Caci, ce stii tu, femeie, daca iti vei mantui barbatul? Sau ce stii tu, barbate, daca iti vei mantui femeia?
17. Numai ca, asa cum a dat Domnul fiecaruia, asa cum l-a chemat Dumnezeu pe fiecare, astfel sa umble. Si asa randuiesc in toate Bisericile.
18. A fost cineva chemat, fiind taiat imprejur? Sa nu se ascunda. A fost cineva chemat in netaiere imprejur? Sa nu se taie imprejur.
19. Taierea imprejur nu este nimic; si netaierea imprejur nu este nimic, ci paza poruncilor lui Dumnezeu.
...
"
Nicoleta23,

Pai o casatorie alba ar fi, vrei sa spui, sa nu fi casatorit cu barbatul tau, sa locuiesti cu el, sub acelasi acoperish, si sa va iubiti crestineste, sau sa fi casatorit cu el si sa locuiti sub acelasi acoperish si sa va iubiti crestineste, desi in primul caz este o pseudocasatorie, si ca atare ar putea fi socotit pacat impreuna cu lucrurile care se intampla sub acoperish, dar la fel si in casatorie se petrec lucruri care la randul lor se pot socoti pacate, sub acelasi acoperish, ca atare "casatoria alba" cred ca se poate face cu ajutorul lui Dumnezeu in masura in care se asculta si se respecta dupa voia Domnului Iisus invataturile si poruncile Sale

Acuma cum se face relatia gri si cum se inegreste in timp casatoria e greu de spus si nici nu stiu daca isi are rostul o astfel de analiza intrucat ea este deja facuta in diferite scrieri, carti, laice sau Biblice deci poate fi cercetat, cu conditia sa ai tragere de carte si sa ai ravna pentru un astfel de studiu ...

Dar despre calea de mijloc intre calugarie si casatorie, nu poate fi vorba deoarece, atat calugarul crestin cat si crestinul obisnuit laic se straduie sa respecte aceleasi lucruri intr-o mica sau mai mare masura precum si organizarea specifica a locului ...

Deci rog ca iertata-mi fie replica, si ca spun cum pricep eu personal, dar despre cai de mijloc poate fi vorba doar cand doi sau mai multi oameni cad la o intelegere, pentru a realiza o activitate, sau sa puna in aplicare un plan, aceasta neinsemnand ca fiecare cedeaza din ale sale jumatate, iar daca e vorba despre un echilibru, acesta se refera la a avea o viatza echilibrata in evitarea exceselor, adica in a nu te pripi ... in "a zice hop pana n-ai sarit gardul sau ai ajuns la mal" deoarece

"Aurea mediocritas (Horaţiu) — Aurită este calea de mijloc
Amicus Plato, sed magis amica veritas — Mi-e prieten Platon, dar mai prieten adevărul
Ad impossibilia nemo obligatur - Nimeni nu poate fi obligat să facă imposibilul
Ad augusta per angusta - Pe calea îngustă (dificilă), la rezultate grandioase
Ai încredere în Dumnezeu, dar încuie-ţi maşina.
Cine te vede intrind in circiuma nu zice ca ai intrat sa te inchini.
Nu-i pentru cine se pregăteşte, ci pentru cine se nimereşte.
Nu te întinde mai mult decât îţi este plapuma.
Deşteptul învaţă din greşelile altora, dar prostul nici măcar din greşelile lui.
Daca e verde, e biologie, daca miroase urât, e chimie, daca are cifre e matematică, daca nu functionează, e tehnologie. necunoscut
Primul pas pe care trebuie sa il faci ca sa obtii tot ce vrei de la viata este asta: Hotaraste-te ce vrei. Ben Stein
Fa ce iubesti, iubeste ce faci, lasa lumea un loc mai bun si nu te scobi in nas. Jeff Mallett, Frazz comic, 08-03-04
In viata nu e important sa ai carti bune, ci sa le joci bine pe cele pe care le ai. Josh Billings"

IMI PLACE1 BINE AI ZIS! CAM ASA E, DAR VEZI TU...UNII SE TEM SA RECUNOASCA UN LUCRU EVIDENT...:):D;)
Reply With Quote