Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #23  
Vechi 29.11.2022, 22:37:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Îmi duc Crucea, n-am venit să mă plâng,vait sau să-mi arunc Crucea nici nu cer să mi-o ducă altcineva.

Eu doar împărtășesc....

Și pt că tu ești partenerul meu standard de dialog cam întotdeauna pe aici...

Îți mulțumesc,chiar îmi face plăcere să te văd mereu printre primii care comentează la postările mele de Paște și Crăciun:))

Măi,ai văzut, evit sa vorbesc foarte direct și intim despre mine,o fac mai parabolic așa,și cu intenția de a folosi poate și pe alții care trec prin chestii similare.

Nu în sensul de a-și ajuta eu,ci mai degrabă de a se deschide și conștientiza pericolul la care se pot expune.

In primul rand este o luptă personală,nu poți arunca prosopul sau a te lasa in sprijinul altcuiva.Crede-ma mulți duhovnici m-au păsat unul de la altul.Dar nu vreau sa vorbesc despre asta.

Îți repet,sunt aici doar sa împărtășesc experiența,nu cer sfaturi, ajutor sau nimic altceva.
Eu am ținut minte luptele tale, când ai zis în final că L-ai visat pe Hristos arhiereu care te chema la El.

Eu mă întreb de ce te-ai dus la teologie și ești în continuare pasionat de domeniul spiritual, dacă nu aveai deloc chemare spre sublimul îndumnezeirii prin Har ?

Să fi fost întâmplător ?

Părea că ești oarecum fără speranță, dar lupta de abia începe nu ai 90 de ani, mergem până la capăt cu căutarea duhovnicului, ai fost la părintele Serafim de la Mănăstirea Cășiel ?
Sunt în jur de 14.000 de preoți în România, trebuie să fie un părinte spiritual pt fiecare măcar în județul/vecinătatea lui.

Mai e o taină unii călugări bătrâni sau sporiți sunt părinți spirituali fără a avea hirotonia așa era în Grecia, se spovedeau la el și după el zicea unui preot să dezlege, unul avea discernământul duhovnicesc, altul hirotonia, uneori Hirotesia întru duhovnic vine prea repede pt cei tineri.

Am învățat din aceste zbateri ale tale de aceea scriu, dar cel mai mult de la Emilian, poate ne păcălești și tu ca și el, te dai ca și cum ești învins de păcat și recâștigi pas cu pas fiecare an dat spre mântuire prin îndreptare și înțelepțire în diferite încercări.

Oamenii nu vor crede e ca la moartea săracului Lazăr, chiar de ar învia cineva din morți, dacă nu vor urma lui Moise și proorocilor nu-i va impresiona nici întoarcerea din lumea nevăzută și nu vor asculta, tot pe a lor o vor ține.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote