Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #24  
Vechi 29.11.2022, 23:01:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am ținut minte luptele tale, când ai zis în final că L-ai visat pe Hristos arhiereu care te chema la El.

Eu mă întreb de ce te-ai dus la teologie și ești în continuare pasionat de domeniul spiritual, dacă nu aveai deloc chemare spre sublimul îndumnezeirii prin Har ?

Să fi fost întâmplător ?

Părea că ești oarecum fără speranță, dar lupta de abia începe nu ai 90 de ani, mergem până la capăt cu căutarea duhovnicului, ai fost la părintele Serafim de la Mănăstirea Cășiel ?
Sunt în jur de 14.000 de preoți în România, trebuie să fie un părinte spiritual pt fiecare măcar în județul/vecinătatea lui.

Mai e o taină unii călugări bătrâni sau sporiți sunt părinți spirituali fără a avea hirotonia așa era în Grecia, se spovedeau la el și după el zicea unui preot să dezlege, unul avea discernământul duhovnicesc, altul hirotonia, uneori Hirotesia întru duhovnic vine prea repede pt cei tineri.

Am învățat din aceste zbateri ale tale de aceea scriu, dar cel mai mult de la Emilian, poate ne păcălești și tu ca și el, te dai ca și cum ești învins de păcat și recâștigi pas cu pas fiecare an dat spre mântuire prin îndreptare și înțelepțire în diferite încercări.

Oamenii nu vor crede e ca la moartea săracului Lazăr, chiar de ar învia cineva din morți, dacă nu vor urma lui Moise și proorocilor nu-i va impresiona nici întoarcerea din lumea nevăzută și nu vor asculta, tot pe a lor o vor ține.
Serios,chiar apreciez îndemnul tău de a căuta duhovnic,și necesitatea intrării în rânduiala Bisericii ortodoxe,pe care așa încet mi-o aduc iarăși la suflet.

Da, lupta este,mare de tot,chiar ultimul preot la care m-am spovedit,chiar stareț de mănăstire,și vechi prieten, mi-a spus că la ce lupte am eu nu prea am ce face in mănăstire.Mi-a sugerat să mă căsătoresc, zicând că , DEOCAMDATĂ,nu Imi recomanda mănăstirea.

Deci cum sa o iau ca ispitire "paterică" sau sfat....

In fine, ți-am spus nu mă tenta sa discut chestii persoanale:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote