View Single Post
  #17  
Vechi 12.12.2011, 20:10:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Inainte de a-ti raspunde te intreb in afara de a da copy paste mai esti in stare de altceva? Daca omul ar face dragoste doar pentru a perpetua specia cu ce se diferentiaza de un animal? Cand apostolul Pavel recomanda casatoria o recomanda ca un remediu impotriva desfranarii " Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."(I Corinteni 7,9) din cate inteleleg eu din acest verset nici vorba sa se casatoreasca oamenii pentru a procrea, ci de a se bucura de placerea actului sexual intr-un cadru binecuvantat de Dumnezeu, nu in afara casatoriei ceea ce ar implica punerea in prim plan a obtinerii placerii, desigur nu trebuie neglijata nici nasterea de prunci, dar asta nu inseamna ca faci din taina cununiei doar un bilet care sa-ti dea voie sa populezi planeta, fara sa investesti sentimente in act, scuza-ma ca te intreb dar tu dupa ce ai relatii intime cu sotia(presupunand ca esti casatorit) te pui si te rogi Doamne iarta-ma ca in timp ce contribuiam la cresterea sporului demografic pozitiv in tara noastra, am simtit placere.
Ma faci sa rad ....pai normal ca ceea ce am postat este copy paste (sunt scrierile unui SFANT)...ar fi culmea sa apar cu ele si sa spun ca eu le-am scris...de multe ori obisnuisc sa postez din scrierile Sf Parinti pentru a nu crea confuzii (ma bazeze pe SFATURILE si SCRIERILE LOR)...daca tie nu-ti "suna", asta nu inseamna ca nu sunt corecte sau de folos pentri altii. Sa stau sa-ti demonstrez teoria chibritului nu am cum...pot sa-ti spun ca si casatorit TOT DESFRANEZI DRAGULE DACA EVITI ROSTUL FIRII PENTRU CARE AI FOST CREAT...un preot te poate lamuri mai bine...ceea ce am postat este scris de un SFANT...deci te rog respecta macar scrierile SFANTULUI...mai departe tu poti avea orice idee...dar girja mare sa nu-ti SPARGI CAPUL si apoi sa nu stii de unde ti se trage. Lucrurile sunt foarte simple, dar asa ne place noua sa le complicam, sa gasim tot felul de explicatii si subterfugii. Un singur lucru este sigur si cert ca NOI NE PUTEM MINTI UNUL PE CELALALT, INSA PE DUMNEZEU SI PE SFINTI NU AVEM CUM! Baga de seama la ceea ce spun si vad Dumnezeu si Sfintii si nu la ceea ce spune si vede lumea!

Vezi mai sus ce spune parintele despre desfranarea din cadrul familiei...de durerile oamenilor....etc...nu mai repet scrie foarte clar mai sus.
Reply With Quote