View Single Post
  #34  
Vechi 17.09.2009, 02:04:02
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Alti cativa parinti harismatici

Hartford, daca te afli pe undeva prin America (imi 'dau si eu cu presupusul', dupa pseudonimul pe care-l utilizezi aci pe forum), incearca sa ajungi la un parinte vazator cu duhul si considerat un Sfant al zilelor noastre (comparat cu Sf. Antonie Cel Mare - cel putin, de catre figuri monahale grecesti), parinte care poate fi gasit la una din (cele aproape 20) manastirile ortodoxe intemeiate chiar de catre dansul, pe undeva prin Arizona. Parintele respectiv se numeste Efrem (Ephrahim, in engleza). Despre acel parinte (care deja este persecutat in America, din diverse motive prostesti, de toti netrebnicii, am vazut si pe la stiri - dar nu-i nimic nou sub soare, caci majoritatea Sfintilor Lui Dumnezeu au fost persecutati) am aflat de la o monahie de la o manastire din Grecia, si din cate mi-a povestit pe-atunci, parintele respectiv ar trai/vietui, de fapt, in pustiul Arizonei, si vine in man. Sf. Antonie in anumite perioade, pt. a spovedi si sta de vorba cu lumea care il cauta etc etc. Din pacate, nu detin si alte informatii mai cuprinzatoare etc. Vreo cateva detalii am reusit sa gasesc pe net, pe un forum ortodox - redau mai jos si link-ul respectiv: http://www.monachos.net/content/foru...ead.php?t=2198
http://www.stanthonysmonastery.org/index.php

Parintele Calistrat Chifan, aflat in prezent la man. Vladiceni (de la noi din tara - fusese mai inainte la man. Barnova), din cate am auzit, iarasi, ar fi unul din cei 'vazatori cu duhul' sau 'harismatici', si 'ucenic' al (sub ascultarea) parintelui Iustin Parvu de la man. Petru Voda.

Parintele Irineu, care acum vietuieste la man. Sf. Nectarie, nou ctitorita de dansul, de prin satul (sau comuna) Ponoarele. Acest parinte vine, de obicei in perioadele celor 4 posturi de peste an (dar depinde), la man. Antim, din Bucuresti, pt. a spovedi si sta de vorba cu cei care il cauta (monahi si monahii, credinciosi, pelerini, vizitatori etc). Par. Irineu a vietuit 5 ani la o man. din Sf. Munte Athos, si de asemenea este unul dintre cei considerati 'vazatori in duh' sau 'harismatici'. Este in varsta si f. bolnav, si f. modest.

Parintele Ioan Stancu, de la bis. Zlatari, din Bucuresti. Chiar daca este preot de parohie, acest parinte este unul din cei 'deosebiti' (parerea mea, dar si a altor pers. pe care le-am intalnit la acea bis., intamplator, cu diverse ocazii si in unele circumstantze problematice, 'delicate' - ca sa zic asa -, aparute in existenta mea, cat si in cele ale lor). M-am si spovedit la dansul, in repetate randuri, si am simtit mare eliberare si usurare sufleteasca. Am participat si la unele din slujbele de Dezlegari facute de parintele Ioan (de obicei vinerea dupa-amiaza/seara) si cred ca rugaciunile dansului (dar, bineinteles, si eu m-am rugat f. intens si cu disperare) au avut efecte pozitive, binefacatoare si vindecatoare pt. sufletul meu tulburat de probleme existentiale cu incercari, ispite, anxietati si greutati felurite etc.

Adevaratii 'vazatori cu duhul' sau 'harismatici' sunt, de obicei, f. modesti, se smeresc, pastreaza discretia asupra acestor 'daruri' care le-au fost date de catre Bunul Dumnezeu, fiindca altfel li s-ar putea 'lua darul' (ar putea pierde 'insusirile') - smerenia este o conditie obligatorie, mai ales pentru cei ca dansii. Nu este nimic iesit din comun in infatisarea si aparentza lor, si nu le place sa se faca valva si senzatie pe seama lor (dupa cum noi, majoritatea, avem tendintza).

Ar mai fi cativa parinti mai deosebiti si speciali, parintii f. varstnici precum:
Parintele Adrian Fageteanu, care s-a retras la o man. pe undeva prin munti, in vecinatate cu man. Lainici (iarasi, din cate am auzit).
Par. Arsenie Papacioc, de la man. Techirghiol.
Reply With Quote