View Single Post
  #26  
Vechi 07.06.2007, 09:42:07
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Citat:
În prealabil postat de Saurian
Si eu care credeam ca fete cuminti sunt rara avis:D. Din putina mea experienta de viata am descoperit ceva: sunt si baieti si fete cuminti. Dar fiecare crede ca e singura persoana mai credincioasa si ca nu va gasi pe cineva de sex opus care sa aiba aceleasi interese mantuitoare si de aici vine tragedia ( cel putin in cazul meu ). Iar cand Dumnezeu crede de cuviinta va aduce persoana iubita in calea celuilalt.
Unde poti gasi o asemenea persoana?
Ganditi-va concret, o fata cuminte cum poate intalni un baiat potrivit?


Sa dau niste exemple? Din ce am citit si eu unele exemple mai ciudate.

Un tanar a citit 40 de zile Paraclisul Maicii Domnului pentru ca sa-si gaseasca perechea. Dupa aceste 40 de zile a vazut in gara o tanara care pe fata i se citea un nivel duhovnicesc. Tanarul ii spune ca vrea sa mearga cu ea pe drumul matuirii. Fata accepta si traiesc fericiti pana la adanci batranete.:D

Sau alta si mai frumoasa. O tanara se ruga la Sf Mucenic Haralambie sa-si gaseasca pe cineva. Dupa un timp vanzand ca nu se intampla nimic, tanara noastra suparata arunca icoana cu mucenicul pe geam. Bate cineva la usa. Un tanar care ii spune ca cineva a aruncat acea icoana. Pe tanar il cheama Haralambie. Nu va spun mai departe ce s-a intamplat cu cei doi caci stiti.:D

Acum sa nu ne apucam sa aruncam icoanele pe geam sau sa nu ne asteptam sa ne gasim perechea dupa 40 de zile dupa ce am citit paraclisul Maicii Domnului.:D

Totul e la momentul potrivit. Am mai spus undeva chestia asta ca Dumnezeu asteapta ca cei doi tineri sa se mai induhovniceasca pentru a fi impreuna si la momentul potrivit ii va pune fata in fata. Citisem undeva despre minunile Sf. Ioan Rusul. O femeie casatorita nu putea avea copii. Incercase de cativa ani si se rugase, facea slujbe si altele. La un moment dat femeia striga "Sf Ioane, ma urasti?". Atunci apare Sf Ioan si o cearta spunandu-i ca niciodata sfintii nu urasc pe nimeni si ca va avea copii peste 2 ani ca acum nu e momentul potrivit. Iar peste doi ani a avut copii. Totul e a avea incredere in mila lui Dumnezeu. Nu ne lasa. Hai sa fim seriosi. Sunt tineri care traiesc in patimi si isi gasesc usor pe cineva. Oare pe noi care incercam sa-I implinim voia nu ne va ajuta Dumnezeu? Ba da. In plus trebuie sa ne dam seama ce fel de persoane cautam. Daca eu caut o tanara care sa-L traiasca pe Hristos eu caut ceva rar. Ca aceasta tanara trebuie sa fie blanda, buna la suflet, iubitoare, iertatoare, sa nu fuga de necazuri, sa fie jertfitoare etc. Iar majoritatea nu sunt asa ( dintre care cel dintai sunt eu:D acum stiu ca vreau prea multe dar cine stie poate Doamne-Doamne imi face aceasta bucurie sa imi de-a o astfel de persoana in cale:D )
Reply With Quote