View Single Post
  #49  
Vechi 04.02.2010, 22:45:59
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Vizavi de egoism... Eu mă întreb uneori același lucru. Durerea unchiului tău a fost pentru că a rămas singur sau pentru că a murit soția lui?... Personal cred că moartea soțului/soției înseamnă pentru cel rămas în viață cam un singur lucru - singurătate. Dispariția unei persoane pe care o iubești și care te iubește, deci un persoană care îți face bine. Te doare pentru că nu îți mai e bine... Cel puțin asta e părerea mea în momentul de față... Am avut și eu experiențe în dragoste, deși nu sunt căsătorit și pot spune că mă durea lipsa acelei persoane care m-a lăsat.

În fine, cine știe. Poate e nevoie de o nouă definiție a egoismului.
mmm, sa inteleg ca si tu incerci sa explici dragostea prin prisma evolutionismului, ca prietenul ateu de pe threadul alaturat: a facut organismul o fapta buna si a vazut ca a avut castig de pe urma ei, oamenii l-au laudat etc. Apoi a mai facut si altele sa aiba castig si mai mare. Si uite asa a ajuns sa iubeasca. Din egoism, sa se simta el bine....

De fapt si binele are in spate interese ascunse, rele. Apoi mergem mai departe cu inferenta si ajungem ca binele a fost nascut de rau. De fapt nu de rau, de un interes nu prea curat. de ceva mai urat. Frumosul a aparut ca consecinta a uratului.... mmmm, oare?
Reply With Quote