View Single Post
  #50  
Vechi 04.02.2010, 22:50:23
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Cand iti lipseste prezenta cuiva f. tare e vorba de egoism?
Si atunci dragostea cand e? Cand nu-ti lipseste? Sau cand iti lipseste dar te faci ca nu. Cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt.

Am avut niste unchi mai indepartati, si nu e poveste.
Au avut 11 copii + altii nepoti pe care i-au tinut la scoala, ca ei erau instariti, de la oras. Imi placea de ei pt ca desi eu ii cunosc de batrani, erau tot timpul veseli. Era o veselie continua la ei.

Tanti a murit la 80 si ceva de ani. El cred ca avea si mai multi ani. S-au iubit atat de mult incat dupa moartea ei a inebunit de durere. Ajunsese de nu-si mai cunostea nici proprii copii. La mai putin de o luna s-a dus si el dupa ea. Asta e egoism ?


Mai inteles gresit. N-am spus nici o clipa ca a iubi inseamna egoism.
Bunicul meu a murit la 97 de ani, iar bunica nu a rezistat mai mult de 3 saptamani fara el si s-a dus si ea. Asta inseamna dragoste adevarata, sunt foarte de acord. Pentru ca cei doi au fost un trup, iar prin moartea unuia ramane doar jumatate pe pamant... Aici este intr-adevar ceva extraordinar si nimic din caracteristicile egoismului.
Alta insa este problema cu copiii. Eu la asta ma refeream. Nu spun ca trebuie sa-i uiti, sa nu-i vizitezi, sa nu-i ajuti.... Din contra: "cinsteste pe tatal si pe mama ta". Dar si ei trebuie sa inteleaga ca prioritatile tale s-au schimbat, ca asa cum si ei la randul lor au facut, copilul pleaca de langa parinti, pentru a-si forma propria familie, pentru a avea proprii copii. A face altfel sau a avea alte pretentii, eu consider ca inseamna egoism. Este normal sa-ti lipseasca, sa plangi uneori de dorul lor, dar trebuie sa le vezi plecarea de langa tine ca pe ceva firesc...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote