Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #95  
Vechi 01.08.2021, 12:27:41
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au fost Č™i preoČ›i care au avut Č™i unii au murit, în afară de Biserică eu evit pe cât posibil aglomerări, stadioane, nici la Biserică nu e aglomerare că nu prea mai vine lumea, sunt mulČ›i prin concedii sau nu mai dau pe la Biserică.
Când începe mass media să anunČ›e infectări repetitiv, scade Č™i nr de enoriaČ™i prezenČ›i.
Da acum depinde, spre exemplu la Biserica unde merg in cartier tot timpul e aglomerat, si chiar daca vin restrictii tot se inghesuie lumea, unii stau afara acum din cauza caldurii.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti, ca sunt pacatos(mandru), si pe Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa rezist data viitoare.

Revin cu lunkurile de mai inainte deoarece primul era doar o frantura din text, cand de fapt ar fi trebuit sa fie 104 pagini:

http://www.desprevremuriledinurma.ro...ircea-Vlad.pdf

iar al doilea link(75 de pagini):
https://vdocumente.com/reader/full/i...sul-libertatii

https://vdocumente.com/reader/full/i...sul-libertatii

Am refacut linkurile respective(cele vechi nu erau suficient de bune) pentru ca acolo am citit(poate in cealalta carte!) ca secretele tehnologice al omului sunt cu 20 de ani mai avansate decat cele cunoscute in spatiul public in conditiile in care (am aflat apoi) volumul informatiilor din societate se dubleaza la fiecare 4 ani(!!!).
Datorita acestor secrete pe care le stapaneste, omul poate sa faca lucruri care il uluiesc pe cei simpli, unii dintre ei incepand sa rada..., pentru ca ei nu stiu si nu cred decat ce au invatat deja.
Eee, stai linistit frate. Te iert . Si eu sunt incapatanat uneori, dar sunt sceptic cu adevarul prin lume zis de oameni pe stanga-dreapta (sunt manipulari in ambele parti), dar un lucru universal este ca Adevarul Adevarat vom afla abia la Judecata de Apoi cu ce s-a intamplat in lume. Doar Dumnezeu stie adevarul ce se intampla prin spatele usilor. Restul e Can-Can de oameni...

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Sfintii Parinti spun ca omul e bun si nu face lucruri rele prin dorinta lui. Pentru ca asa l-a creat Dumnezeu bun. Pricina tuturor relelor este diavolul, el ispiteste, el indeamna la rau, el amageste , iar cei slabi sufleteste cad in amagirea si ispitirea lor. De aceea si spun parintii buni duhovnici ca acesta este si motivul pentru care nu trebuie sa judecam sau sa invinovatim un om care ne face rau , pentru ca nu el ci satan prin el le face toate.

Gandurile omului sunt de trei feluri: de la Dumnezeu, de la om insusi - firesti si de la satan. Asa ajunge omul sa infaptuiasca raul pentru ca radacina tuturor relelor este satan nu omul.

Asadar fiecare om este ispitit de satan, tot satan il indeamna la rau, satan e cel care ii aduce in cap ganduri rele. Intotdeauna satan imbraca minciuna in haine de adevar si asa o strecoara in mintea omului, indreptatindu-l pe om. Singura vina a omului este aceea ca nu cere ajutorul lui Dumnezeu sa il lumineze si sa ii dea puterea de a lupta cu toate acestea.

Sa nu dispretuim oamenii care fac rau ci din contra sa ne rugam pentru toti, sa avem mila de ei, si sa intelegem ca sufletele lor sunt chinuite. De aceea am spus mereu si spun, satan face tot raul din lume, satan invrajbeste lumea, chiar daca prin oameni face aceasta.

https://doxologia.ro/video-omul-nu-p...intre-bine-rau

"Spune învăČ›ătura Ortodoxă că, înainte de Botez, în inima omului sălăČ™luieČ™te satana. După Botez, sălăČ™luieČ™te Hristos. Dar satana nu-Č™i pierde libertatea de a mă ataca – acum, din afara inimii, prin simČ›uri." Maica Siluana Vlad
Aaa am inteles acum. Multumesc pentru cuvintele dvs. Ma gandeam cand am scris acel reply, ca si la Spovedanie cand te duci, tu nu ai cum sa spui duhovnicului, diavolul m-a facut sa fac asta, diavolul e de vina pentru ce am facut....nu, asta e din vina pacatosului ca a ascultat de diavol, si trebuie sa isi recunoasca greseala ca el constient a facut-o, nu satana! De fapt nici nu stiu de ce scriu satana, ca e un rang mai inalt, acele duhuri rele personale mai rang de jos care ne ispitesc, patimi si etc...!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 01.08.2021 at 12:50:21.
Reply With Quote