View Single Post
  #67  
Vechi 21.11.2021, 20:56:47
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Exclamation

@Iorest, @Demetrius, va multumesc pentru reply-uri. Am inteles.


Mai am o chestie de lamurit daca imi puteti spune. Ma tot duce ceva cu gandul la vorbele lui Iisus Hristos: "Dati Cezarului ce-i al Cezarului si Domnului ce-i al Domnului!"..... practic de pe vremea lui Iisus, tin minte din istorie ca romanii cereau tribut celor din Israel, si ca erau multe revolte pe atunci din cauza taxelor prea mari, etc...lumea nu era multumita de legea romana si de ei in general si de asta a intervenit Iisus atunci sa fie de partea tuturor gen.

Daca ne raportam la ce se intampla acum, este frumos sa facem revolte impotriva sistemului Iohannist, impotriva vaccinarii etc..., sau sa-i dam si noi Cezarului ce-i al Cezarului (sau mai bine zis: Iohannisului ce-i al Iohannisului si sa ii respectam ordinele?), din ce vad Romania revoltata ajunge ca mentalitate precum israelitilor de pe atunci.

Oare ce ar gandi Iisus daca era pe vremea noastra asemenea om cu trupu, sa ne razboim cu Iohannis si sistemu lui, sau sa-i dam ce-i al lui si sa respectam legea?

Lupta celor de AUR e de inteles pt libertate, democratie etc.., dar ei respecta oare legea data insusi de Dumnezeu-Fiul ( Dati Cezarului ce-i al Cezarului... ) ??
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 21.11.2021 at 21:01:11.
Reply With Quote