Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #108  
Vechi 26.11.2021, 16:48:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nu au treaba fetele de la Pucioasa, Verginica&comp, cu sfințenia.
Zici tu, stii tu... si daca zici tu atunci esti de crezut doar ca zici... fii sobru!!
Io am fost acolo de cateva ori, de destule ori ca sa ma pot pronunta fara sa mint din vreun interes, fie pro, fie contra, am vazut, am auzit, simtit, am analizat tot ce se vorbea si se traia si am realizat ca ucenicii duc o viata ortodoxa monahala-alba plina de Har si de talc, foarte curata si in ascultare si supunere fata de Cuvantul scris. Am fost si pe la manastiri si nu se compara, acuma pe la manastiri e duhul desfranat al lumii si necredinta nedreapta si multa pripeala. Nu mai e ca acum 200-300 de ani. E valabil ce au scris calugarii prooroci nemteni: cei drepti vor fi considerati nebuni.

Citat:
Țăcăniti de acolo nici nu stiu semnificația termenului, au doar un ințeles sectar schizoid.
Pai schizoid inseamna ruperea mintii. Da, ei s-au rupt de lume ca sa se uneasca cu Dumnezeu asa cum le-a poruncit Domnul pe cand unii ortodocsii se rup de Dumnezeu ca sa se uneasca cu lumea si cu tot amestecul spiritist si cu toata corceala din lume. Sigur ca lumistii ii fac nebuni si schizoizi pe cei drepti.

Citat:
As vrea sa iti spun ca fetele respective sunt un fel de Fetele de la Capalna, dpdv teologic, dar nu sunt.
Tu si teologia, ai analizat tu cand Irineu Bistriteanul cel mai intelept dintre intelepti si plin de har si de duh sfant pe vremea aia i-a analizat indelung si nu le-a gasit niciun cusur si i-a pus sub Hrisov pe Pietricica cea alba si tare ca o stanca de granit binecuvantandu-i. Apoi l-au bagat con-”fratii” in puscarie si l-au lepadat si acum nu demult l-am vazut pe tv, si-a pierdut si harul si intelepciunea saracutul de el, vorbeste ca un amarat. Trist, ma doare, caci am fost pe la slujbele lui pe vremea cand era plin de HAR si de Duh sfant, era ceva impresionant si inaltator, minunat, foarte tainic si intelept. Ce sa-i faci, si-o fi pus in gand sa se supuna orbeste si sa rabde, dar rabdarea e rabdare abea atunci cand ramai fidel si consecvent cu adevarul Adevarat si crezi pana la sfarsit si nu cand te lasi sa te lepede unii, nu dam nume si intorci spatele de tot Cuvantului si nu mai vrei sa stii deloc ca tu ai alta treaba. Vad ca tot lucreaza saracul si intareste in credinta fratii si staretii si staretele din zona lui de pastorire in Credinta si Curatenie dar ma intreb, in ce duh ii intareste? Ma rog sa-L ierte Domnul, nu-i bai daca nu vrea sa-si riste functia dar va regreta.

Citat:
Cele de la Capalna aveau valoare artistica, cele de la Pucioasa sunt doar imitatoare destul de ieftine si primitive ale unui banal spirit sectar..
Asa ti se pare? Si care e spiritul sectar?
Pai acolo se slujeste Duhul, Cuvantul, si nici decum spiritele, leprecorn-itele.
Vorbesti fara sa ai habar ce vorbesti. Ai auzit si tu ca pripitii i-a facut secta si gata, stii si tu ca acolo e spirit sectar. Nu ai habar ce vorbesti!!!


Citat:
Pai dacă faci un sondaj in Ro nici draqu nu a auzit de ele, deși avea motive:)
Ba eu cred ca toti au auzit si aud mereu insa, de frica presei au devenit autisti si au bagat capul in nisip si pe nisip s-a asezat satana caci n-a putut birui si a cazut din cer si acuma sade pe nisip. ”Nisipul fin, a oftat, zambeste-n el o urma de pacat, ei-s-incaici in zadar, isi cheama lumea(luna) lupii la altara”

Citat:
Asa trâmbițe cu acoperire de un cătun cam greu de validat biblic.
Nu-ti fa griji, pai din China pana in America Latina s-a auzit de Trambitele Apocaliptice, dar mai inainte de venirea Domnului vine lepadarea de Credinta caci asa este scris, apoi insa, dupa durerile cele mari, sa vezi cum se reaprinde flacara româna.

Citat:
Incercati sa convingeți primu oraș semnificativ de prin zona.
Nu pricepi ca cu asta s-au ocupat Apostolii Domnului? Ei au fgost trimisi pentru asta. Acum e altceva. Mesajul Cuvantului merge prin orice si-L aud si mortii din morminte. Cine invie si crede va fi intelept cine nu, va fi luat de grijile lumeUrilor conduse de satanisti.

Citat:
Un sfat: spuneți ca sunteți altceva decât sunteți, sa nu se uite oamenii cruciș la voi si sa va moara-n fașă răspândirea teologica :)
Pai vad ca nu vreti si nu puteti crede desi nu v-am mintit ca sunt ortodox si ca cred si in cele 7 Tr.Ap. ale Cuvantului, deci vad ca problema e la voi si nu la mine sau la ucenici. Te distrezi de parca noi am fi de vina ca nu vreti sa cititi si sa credeti mesajele Trambitate. E treaba voastra ce credeti. Trambitele si-au facut datoria, au dus o viata plina de umilinta si rabdare si au facut ceea ce le-a cerut Cuvantul.

Citat:
Daca cumva sunteți dilii adevărați incepeti asa "Trambita Verginica ne-a trimis!" :))) Va rog sa transmiteți live, too good to be true :)))
Chiar esti diliu rau. Pai nu are cum sa te trimita Trambita din moment ce printr-o Trambita te poate trimite decat Cel ce sufla prin ea.

Esti naiv si pueril pripit ca un ”intelept” ce crede el ca le stie pe toate si ca un infailibil atunci stie si ce zice si ce face.
Dragul meu, crede-ma ca habar nu ai ce vorbesti, esti pripit.

Nu-i bai, aici is ca sa ma poti intreba daca ai nelamuriri. Dar nu te baza pe mine prea mult ci mai degraba pe Dumnezeu ca si io ca omul ce manca din aluat de farisei, zic dar nu fac si nici cu degetul nu ma ating, Doamne fereste.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 16:59:53.
Reply With Quote