View Single Post
  #86  
Vechi 05.03.2019, 12:02:24
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Iisus de aceea a trebuit sa vina si sa-si de-a viata pentru noi, pentru ca aratand spre unica Lui constiinta, desavarsita, si in Tatal, sa avem si noi Etalonul adevaratei Vieti si adevaratei Cai. Apoi nu ne mai ramane decat sa fim cercetati si a se dovedi daca vom fi regasiti in aceasta Cale, sau in cealalta cu convingerile noastre interioare.

Deci Iisus, ca om, a fost ca si noi, supus ispitelor, dar fara egoism
Nu credinta in existenta lui Dumnezeu Tatal sau Fiul este mantuitoare (si demonii cred si se-nfioara), ci credinta in Duhul Dragostei care-L anima, si vrem sa ne anime si pe noi. Duhul pe care l-am vazut in Hristos este Calea demna de urmat si credinta in aceasta Cale ne salveaza. Aceasta este Vestea cea Buna, si chiar ca este Buna!... pentru noi toti care iubim altruismul, pentru cei carora le pasa ca binele sa fie impartasit de toti, si ne pasa daca ceea ce ne dorim afecteaza sau nu in vreun fel mediul in care traim. Si ne pasa sa-L vedem pe Tatal multumit si fericit de de fii Lui.

Egoismul este calea distructiva, este calea spre carantina si de acolo mai departe spre moartea a doua, aceea care inlantuie sufletele corupte pentru totdeauna, ca niciodata sa nu mai fie cancer pentru marele Organism numit Creatie.
Ganditiva ce face cancerul, pentru ca acesta este oglinda egoismului.
Biblia. Ieremia 17:9
[9]Inima este nespus de înșelătoare și deznădăjduit de rea. Cine poate s-o cunoască?

Inima noastră - egoism. La ce ne cheamă Isus? Sa renunțăm la noi ( egoism), la viața noastră(egoism), la cariera noastră(egoism), la familia noastră(egoism), să iubim necondiționat pe toți la fel, fara diferențe... si sa suferim. Iubirea este suferința.
*Ego-ul nostru nu vrea suferința, vrea rai, plăcere, vrem să fim salvați si mantuiti pentru că ne iubim atât de mult pe noi (egoism).

Biblia. Luca 14:26
"Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu."

Am fost creați din țărână si in țărână ne întoarcem,* dar egoismul nostru ne spune că suntem după chipul lui Dumnezeu, ca meritam mai mult.
Suntem orbi si morți spiritul dar egoismul nostru ne spune că in religia noastră se află adevărul.
*Ah ego-ul asta, cât de minunat e, cât de mult poate să ne mintă...
Reply With Quote